Niedziela, 29 stycznia 2023r. | Imieniny: Zdzisława, Franciszka, Józefa
Pokaż menu

Burmistrz Blachowni zachęca: w niedzielę 2 maja uczcijmy Dzień Flagi Rzeczypospolitej

30 kwietnia, 2021
Tor kartingowy Wyrazów - Przykuta / Wikipedia / CC BY-SA 3.0 Tor kartingowy Wyrazów - Przykuta / Wikipedia / CC BY-SA 3.0

2 maja w niedzielę obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej. Został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, w momentach wzruszeń i radości. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania.

- Dnia 2 maja zachęcam do tego wszystkich Mieszkańców gminy Blachownia - mówi Burmistrz Sylwia Szymańska.

 

PREZENTUJ FLAGĘ,
czyli wszystko o poprawnej ekspozycji flagi narodowej ...

Pamiętaj - FLAGA PAŃSTWOWA ma pierwszeństwo przed innymi flagami.

W przypadku prezentacji dwóch flag, FLAGĘ POLSKĄ zawsze umieszczamy po prawej stronie.

Eksponowane FLAGI powinny mieć taki sam rozmiar, zaś maszty tę samą wysokość.

W układzie pionowym FLAGI POLSKIEJ kolor biały zawsze znajduje się zawsze przy maszcie.

 Flagi NIE WOLNO wywieszać na dachu. Tylko instytucje rządowe mają taki przywilej np. Sejm, urzędy wojewódzkie.

Flagi z HERBEM POLSKI są przewidziane tylko dla niektórych urzędów czy instytucji, m. in. ambasad, portów lotniczych lub morskich.

Przy ekspozycji trzech masztów z flagami najważniejszy jest maszt środkowy. Drugi jest po jego prawej stronie, a trzeci po lewej.

Na maszcie środkowym eksponujemy zawsze FLAGĘ POLSKĄ, na prawym flagę miejską np. gminną, wojewódzką, powiatową, a na lewym flagę Unii Europejskiej lub innego państwa.

Przy ekspozycji czterech masztów najważniejszy jest maszt skrajny prawy, a następnie kolejne.

Dla pięciu masztów najważniejszy jest maszt centralny, następnie sąsiednie prawy i lewy, a na końcu skrajne prawy i lewy, przy czym strony są określone przez osobę patrzącą od strony budynku. 

Ciekawe informacje związane z polskimi barwami narodowymi znajdują się w rządowym miniprzewodniku, który jest dostępny do pobrania TUTAJ.
Gmina Blachownia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).