Czwartek, 29 lutego 2024r. | Imieniny: Lecha, Lutoslawa
Pokaż menu

Światowy Dzień Wiedzy nt. Autyzmu – Gmina Blachownia zapala się na niebiesko

01 kwietnia, 2016
Tor kartingowy Wyrazów - Przykuta / Wikipedia / CC BY-SA 3.0 Tor kartingowy Wyrazów - Przykuta / Wikipedia / CC BY-SA 3.0

Każdego roku 2-go kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu. Z tej okazji organizowane są akcje ''Zapal się na niebiesko dla autyzmu''. W tym dniu w wielu miejscach na całym świecie niebieski kolor staje się symbolem solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem.

Dnia 2-go kwietnia br. Gmina Blachownia po raz pierwszy włączy się w obchody Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu. Zachęcamy Mieszkańców Gminy Blachownia do:

  • zapalenia 2-go kwietnia o godz. 20.00 niebieskiego światła w oknie lub przed domem,

  • ubrania się na niebiesko lub przypięcia jakiegoś niebieskiego elementu, zachęcenie do tego znajomych,

  • rozesłania informacji o akcji „Zapalamy się na niebiesko dla autyzmu” do swoich znajomych,

Dnia 21 stycznia 2008 roku podczas Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, przedstawiciele państw członkowskich ustanowili dzień 2 kwietnia Światowym Dniem Wiedzy na temat Autyzmu. Dzień ten, który ma uświadomić i uwrażliwić społeczeństwo na problemy osób dotkniętych autyzmem jest obchodzony co roku.

Obecnie ONZ postrzega autyzm jako jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych we współczesnym świecie, obok AIDS, cukrzycy i raka. Przyjmuje się, że obecnie 1 osoba na 100 dotknięta jest autyzmem. Według danych szacunkowych opracowanych przez Autism Europe (2009) autyzmem dotkniętych jest 0,6% populacji Unii Europejskiej (co stanowi około 5 milionów osób). Ocenia się, że w województwie śląskim autyzmem dotkniętych jest ok. 3 tys. osób.

Osoby autystyczne ze względu na trudności z porozumiewaniem się z otoczeniem i problemy w funkcjonowaniu w małym stopniu uczestniczą w życiu społecznym. Ze względu na otaczające je bariery często są zdani na siebie i pozostają w społecznej izolacji. W ramach obchodów „Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu” - 2-go kwietnia 2016 roku po raz pierwszy w naszej gminie odbędzie się akcja „Zapal się niebiesko dla autyzmu”.

Charakterystycznym elementem tej inicjatywy jest oświetlenie na niebiesko najważniejszych, najwyższych oraz wyróżniających się budynków na terenie całego świata. Inicjatywa została zapoczątkowana przez amerykańską organizację Autism Speaks i jest akcją ogólnoświatową, a jej celem jest zwiększanie świadomości na temat autyzmu i problemów z jakimi spotykają się osoby z autyzmem. W 2012 roku ponad 2000 budynków w 180 miastach 48 krajach na świecie zmieniło swój kolor na niebieski, jako gest solidarności z osobami z autyzmem. Wśród błękitnych obiektów, znalazły się między innymi: Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Most na Wiśle w Krakowie, Empire State Building w Nowym Jorku, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Opera w Sydney, Universal Studio w Hollywood i Orlando, CN Tower w Kanadzie i wiele innych.
Gmina Blachownia

Możliwość komentowania została wyłączona.

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).