Sobota, 31 lipca 2021r. | Imieniny: Ignacego, Lubomira, Heleny
Pokaż menu

Tablica informacyjna o jerzykach stanęła przy ścieżce pieszo-rowerowej nad zalewem

18 czerwca, 2021
Tablica informacyjna o jerzykach stanęła przy ścieżce pieszo-rowerowej nad zalewem

W ramach Blachowniańskiego Budżetu Obywatelskiego 2021 w gminie Blachownia umieszczono 60 budek dla jerzyków - bardzo przydatnych i jednocześnie zagrożonych wyginięciem gatunków ptaków. Aby zwiększyć świadomość Mieszkanek i Mieszkańców gminy Blachownia przy ścieżce pieszo-rowerowej nad zalewem umieszczona została tablica informacyjna ufundowana przez grupę Jerzyk w dzielnicy Stradom. Przedstawia ona najważniejsze informacje na temat tych ptaków oraz podkreśla ich wartość w środowisku. 

- Populacja jerzyka w Polsce spadła o 85%. To ogromne straty dla środowiska naturalnego. Musimy pamiętać, że jeden ptak zjada blisko 30 tysięcy owadów - komarów, muszek i much - w ciągu doby. Miasta, w których jerzyki mają gdzie się osiedlać nie mają problemu z plagą owadów i nie muszą korzystać z oprysków chemicznych. To bardzo pożyteczne ptaki, nie brudzą elewacji, nie są uciążliwymi sąsiadami - mówił Jacek Suchomel z grupy Jerzyk w dzielnicy Stradom. 

Jerzyki zamieszkują w niewielkich szczelinach i stropodachach budynków. Obecnie termomodernizacje budynków uniemożliwiają jerzykom powrotów do ich gniazd. A musimy pamiętać, że jerzyk przez 20 lat życia przylatuje do jednego miejsca.

- Blachownia potrzebuje jerzyków. Znajdujemy się nad zalewem gdzie uciążliwość owadów jest spora. Cieszę się, że Mieszkańcy gminy dostrzegają ten problem i spośród wielu propozycji z budżetu obywatelskiego właśnie ten projekt został wybrany do realizacji. Mamy nadzieję, że wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe poprą nasze działania i budek dla jerzyków w naszej gminie będzie coraz więcej - podkreśliła Burmistrz Sylwia Szymańska.

Podczas spotkania chętni mieszkańcy mogli otrzymać od grupy Jerzyk w dzielnicy Stradom budkę dla jerzyka do samodzielnego montażu.
Gmina Blachownia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).