Pierwszy Krok w Kosmos
Zajęcia w Planetarium dla uczniów Szkół Podstawowych z Dąbrowy Zielonej i Olbrachcic
Cel projektu:
Celem projektu jest promowanie pozaszkolnych form edukacji poprzez wykorzystanie potencjału Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika – Śląskiego Parku Nauki w Chorzowie. Projekt ma na celu rozbudzenie zainteresowania naukami ścisłymi, szczególnie astronomią i astronautyką, poprzez aktywne obserwowanie i doświadczanie zjawisk przyrodniczych.
Zadania projektu:
W ramach projektu zostanie opracowana i wdrożona dedykowana ścieżka edukacyjna, skierowana do uczniów klas III. Planowane działania obejmują:
- Przygotowanie kadry pedagogicznej Planetarium do pracy z młodszymi dziećmi,
- Realizację zajęć wprowadzających w szkołach oraz interaktywnych zajęć w Planetarium,
- Uczestnictwo w seansach edukacyjnych, symulacjach lotów kosmicznych i warsztatach tematycznych (np. „Kosmiczne jedzenie” czy „Budowa rakiet”).
Zakładane efekty projektu:
- Wzbudzenie zainteresowania naukami ścisłymi wśród najmłodszych,
- Wsparcie rozwoju kluczowych kompetencji STEM (nauka, technologia, inżynieria, matematyka),
- Zwiększenie motywacji dzieci, w tym dziewcząt, do podejmowania nauki przedmiotów ścisłych,
- Upowszechnienie korzyści wynikających z pozaszkolnych form edukacji.
Projekt realizowany jest w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 przez Samorząd Województwa Śląskiego (Projekt prowadzony przez Departament Inwestycji i Projektów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego ) we współpracy z Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie.
Projekt Województwa Śląskiego pn.: „Pierwszy krok w Kosmos”, realizowany jest w ramach Priorytetu FESL.06 Fundusze Europejskie dla edukacji Działania FESL06.04 Strategiczne projekty dla obszaru edukacji Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027
Uczniowie klas III Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Zielonej i w Olbrachcicach dołączą do niezwykłej podróży w kosmiczny świat nauki i odkryją fascynujące tajemnice Wszechświata już w listopadzie 2024.