Niedziela, 16 czerwca 2024r. | Imieniny: Aliny, Benona, Anety
Pokaż menu

„Cyfryzacja Szkoły Podstawowej i Przedszkola” w Zespole Placówek Oświatowych w Janowie

05 października, 2023
„Cyfryzacja Szkoły Podstawowej i Przedszkola” w Zespole Placówek Oświatowych w Janowie

Wizyta dyrektorów i nauczycieli z krajów partnerskich projektu Erasmus+ KA220 „Cyfryzacja Szkoły Podstawowej i Przedszkola” w Zespole Placówek Oświatowych w Janowie  w dniach 25-29 września 2023 r. - projekt Nr 2021- 1-RO01-KA220-SCH-000030045

Szkoły uczestniczące w projekcie to reprezentanci z Hiszpanii, Rumunii, Włoch i Portugalii:
- Integrare Europeana, Romania  
- Baby Erasmus, Spain  
- I.C. "Sandro Pertini" Martinsicuro, Italy  
- Agrupamento de Escolas de Vieira de Leiria, Portugal  
- Kindergarden “Bobocei din Micro III”, Romania  
- CSEI Buzau, Romanian  
- ZPO Janów, Poland  

Goście po przywitaniu przez Dyrekcję Szkoły zwiedzali Zespół Placówek Oświatowych w Janowie. Klasy wraz ze swoimi wychowawcami zaprezentowały tańce, piosenki, wiersze, laurki, drobne podarunki w postaci kwiatów, magnesów, wisiorków i miodu. Następnie partnerzy projektu uczestniczyli w warsztatach informatycznych z zakresu grafiki komputerowej, zastosowania druku 3D , zastosowania płytek Arduino Uno oraz robotyki prowadzonych przez Pana Ryszarda Marszałka. Omówiono również zalecenia Agencji Narodowej koordynatora głównego projektu z Rumunii, harmonogram pozostałych działań i aktywności do wykonania w ramach projektu.

Na warsztatach artystycznych przygotowanych przez Panią Martę Kasprzyk, która opowiadała o swoich pracach z ceramiki, stworzone zostały przywieszki w kształcie liści będące odbiciem flag poszczególnych państw.

Odbyła się również wizyta w Urzędzie Gminy Janów. Wójt Edward Moskalik opowiedział o naszej gminie i wszystkich jej dobrach natury i kultury, którymi możemy się pochwalić. Omówiono współpracę placówek oświatowych w ramach programu, wymieniono doświadczenia oraz podzielono się dobrymi praktykami.
Partnerzy projektu uczestniczyli również w zajęciach z projektowania form wydawniczych i multimediów organizowanych w szkołach średnich  w Zespole Szkół Plastycznych im .J.  Malczewskiego w Częstochowie dzięki uprzejmości dyrektora szkoły Pana Pawła Kolmasa. Goście byli pod wrażeniem szkoły artystycznej pod patronatem Ministra Kultury, jej wnętrz i wyposażenia.

Zwiedzili również  klasztor Jasnej Góry w Częstochowie, uczestniczyli w ceremonii odsłonięcia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej i poznali historię Częstochowy oraz jej zabytki.

Dzięki gościnności Pani Anny Tarczyńskiej partnerzy projektu mieli okazję wykonywać Etno torby ozdabiając je wycinankami i formami charakterystycznymi dla naszego regionu w Samorządowym Ośrodku Kultury i Sportu w Janowie.

Z kolei dzięki wspaniałemu zaangażowaniu grona nauczycielskiego oraz pracowników Zespołu Placówek Oświatowych w Janowie partnerzy zostali zaproszeni na kolację na terenie szkoły,  na której każdy mógł spróbować typowych dań, przystawek i smakołyków przygotowanych własnoręcznie.

Na zakończenie wizyty Pani Dyrektor ZPO Janów Urszula Miedzińska oraz Pani Wicedyrektor Agnieszka Roman wręczyły gościom certyfikaty uczestnictwa w mobilności w towarzystwie koordynatora szkolnego projektu Pani Katarzyny Zasuń oraz drobne upominki

Pozyskane środki w ramach projektu zostały przeznaczone na zakup monitora interaktywnego, 10 tabletów graficznych, urządzeń cyfrowych oraz na szkolenia dla nauczycieli placówki w Janowie z zakresu cyfryzacji. Kwota projektu wyniosła 79 746,86 zł.

Szkolenia IT z zakresu cyfryzacji oraz grafiki komputerowej, warsztaty plastyczne i artystyczne, spotkania, przeżycia oraz mile spędzone chwile na długo pozostaną w naszej pamięci.

Już nie możemy się doczekać realizacji kolejnych projektów.

Katarzyna Zasuń
szkolny koordynator projektu ZPO Janów
Gmina Janów
Gmina Janów położona na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej w odległości 20 km od Częstochowy i 90 km od Krakowa. Gmina jest niezwykle atrakcyjna turystycznie. Jest tutaj wszystko co zapewnia wspaniały wypoczynek, a więc: przepiękne lasy, krystalicznie czysta woda, malownicze ostańce o fantastycznych kształtach, świeże, pachnące żywicą powietrze oraz niezapomniane krajobrazy jurajskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).