Czwartek, 29 lutego 2024r. | Imieniny: Lecha, Lutoslawa
Pokaż menu

Gmina Janów pamięta!

15 listopada, 2022
Gmina Janów pamięta!

Miniony tydzień w Gminie Janów upłynął w nastroju zadumy podczas licznych wydarzeń związanych z obchodami 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Świętowanie rozpoczęło się już 8 listopada patriotyczną wieczornicą pod hasłem "Polska to taka kraina, która się w sercu zaczyna" zorganizowaną w Szkole Podstawowej w Piasku, przy współpracy ze Szkołą Podstawową w Lgoczance. Był to wieczór wypełniony poezją i wspólnym śpiewem, zwieńczony wyklejaniem mapy Polski serduszkami, na których każdy  uczestnik zapisał za co kocha swoją wolną Ojczyznę.

10 listopada przed południem, na placu przy nowobudowanej hali sportowej w Janowie, nastąpiło uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt, który, dzięki zaangażowaniu mieszkańców naszej Małej Ojczyzny, powstał w ramach projektu „Pod biało-czerwoną”. Wszyscy zebrani w bardzo doniosły sposób uczcili naszą państwowość oddając wspólnie cześć i honor polskiej fladze narodowej. Wciągając flagę na nowy maszt dumnie wybrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. Następnie, w podniosłym tonie, uroczystość kontynuowano w Zespole Placówek Oświatowych w Janowie. Zuchy z gromady „Pluszowe Niedźwiadki” oraz uczniowie klasy III i IV słowami polskich poetów przywołali atmosferę sprzed lat, przedstawiając czas zaborczej niewoli oraz czas wywalczonej, wymodlonej i wymarzonej polskiej niepodległości.

Późnym popołudniem, w Szkole Podstawowej w Lusławicach, grupa zuchowa „Pracowite Skrzaty” wraz z uczniami zaprezentowali montaż słowno-muzyczny pod hasłem „Ta co nie zginęła”, przywołując ważne momenty historii Polski ukazując jej piękno, mimo trudnych momentów w dziejach.

11 listopada obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w Kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Złotym Potoku. Przed mszą Złotopotocki Chór im. Z. Krasińskiego wystąpił z krótkim lecz przejmującym koncertem, podczas którego zaprezentował kilka piosenek żołnierskich m.in.: "Pierwsza Kadrowa", "Ułani, ułani" czy "Pierwsza Brygada".

Wieczorem, w Narodowe Święto Niepodległości w budynku Centrum Usług Społecznościowych w Janowie odbyła się wieczornica patriotyczna pod hasłem: "Roztaczaj Skrzydła Orle Biły". Tą niezwykle wzruszającą uroczystość poprowadziły dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu w Janowie Pani Anna Tarczyńska oraz dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej i Muzeum Regionalnego im. Z. Krasińskiego w Złotym Potoku Pani Justyna Siemion, która wygłosiła interesujący wykład na temat „ojców wolności” i historii odzyskania przez Polskę niepodległości. Na scenie zaprezentowały się dzieci z kółka gitarowego działającego przy SOKiS, Seniorzy z Jurajskiego Klubu Seniora przy akompaniamencie Pani Jadwigi Błaszkiewicz oraz przygotowani przez Panią Sylwię Dziurkowską uczniowie prezentujący poezję. Podczas wieczornicy odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz degustacja potraw przygotowanych przez Panie z Jurajskiego Klubu Seniora. Był to czas na wspólne przeżycie tego podniosłego święta w nostalgicznej atmosferze, która sprzyjała długim rozmowom i przywoływała patriotyczne wspomnienia wśród zebranych.

Wszystkie szkoły i przedszkole z terenu Gminy Janów uczciły Narodowe Święto Niepodległości biorąc udział w ogólnopolskiej akcji MEN „Szkoła do hymnu”.  Punktualnie o godzinie 11.11 uczniowie i przedszkolaki odśpiewali wspólnie „Mazurka Dąbrowskiego”.

Jak zwykle nie zawiedli mieszkańcy Gminy Janów, którzy poza licznym uczestnictwem w zorganizowanych wydarzeniach, uczcili święto naszej wolności wywieszając na swoich domach i posesjach biało-czerwone flagi demonstrując tym swoją polskość i przynależność do Ojczyzny.

Serdecznie wszystkim dziękujemy. Po raz kolejny Gmina Janów pokazała, że w spokoju i radości chełbii się polską niepodległością i wolnością.
Gmina Janów
Gmina Janów położona na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej w odległości 20 km od Częstochowy i 90 km od Krakowa. Gmina jest niezwykle atrakcyjna turystycznie. Jest tutaj wszystko co zapewnia wspaniały wypoczynek, a więc: przepiękne lasy, krystalicznie czysta woda, malownicze ostańce o fantastycznych kształtach, świeże, pachnące żywicą powietrze oraz niezapomniane krajobrazy jurajskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).