Poniedziałek, 15 lipca 2024r. | Imieniny: Henryka, Wlodzimierza, Dawida
Pokaż menu

INFORMACJA DOTYCZĄCA DOKARMIANIA DZIKICH KACZEK I ŁABĘDZI

30 października, 2023
INFORMACJA DOTYCZĄCA DOKARMIANIA DZIKICH KACZEK I ŁABĘDZI

Drodzy mieszkańcy, Goście odwiedzający teren naszej Gminy

Przypominamy o zasadach dokarmiania dzikich kaczek i łabędzi występujących na stawach, zbiornikach wodnych i innych pobliskich terenach naszej gminy.  

Kaczki i łabędzie, należą do ptaków żyjących w pobliżu zbiorników wodnych, które są dla nich źródłem pożywienia. Na co dzień spożywają rośliny wodne, małże, ślimaki oraz larwy owadów – od razu można zauważyć, że jest to dieta zupełnie inna niż proponowana najczęściej przez człowieka.

Gdy przyjdą silnie mrozy i nie są one w stanie zdobyć samodzielnie pokarmu możemy wówczas rozpocząć dokarmianie. Jeśli robimy to przez cały rok, zaburzamy naturalny rytm życia łabędzi i kaczek. W efekcie nie szukają pokarmu samodzielnie, przestają bać się ludzi    i nie odlatują na zimę.

Kaczki lubią jeść: marchewkę, otręby, płatki zbożowe, ziarna zbóż, białą kapustę oraz ziarna kukurydzy (niesolone). Bardzo ważne abyśmy nie dokarmiali ptaków pieczywem, gdyż bardzo im szkodzi. Podczas trawienia chleba powstaje kwas chlebowy, który zakwasza układ pokarmowy, co może prowadzić do niebezpiecznej kwasicy żołądka. Ponadto sól znajdująca się w wypiekach zaburza gospodarkę wodną organizmu. Schorzenia układu pokarmowego powodowane przez złą dietę osłabiają ptaki, co może prowadzić do ich śmierci. Nadmiar spożywanego pieczywa odpowiada również za cukrzycę, stłuszczenie żołądka, uszkodzenie nerek, a także stawów, które może skutkować rozwojem tzw. zespołu anielskiego skrzydła. Długa lista możliwych niebezpieczeństw powinna przekonać wszystkich dokarmiających do wyboru innego rodzaju pożywienia, które dostarczy kaczkom i łabędziom wartościowych składników odżywczych.

Pokarm najlepiej podawać w ilości, która zostanie od razu zjedzona przez ptaki i umieścić na brzegu stawu w taki sposób, by nie miał kontaktu z wodą. W przeciwnym razie szybko zamarznie i spleśnieje. Warto wybrać spokojne miejsce, mniej uczęszczane przez ludzi i nie podchodzić do ptaków.

Powyższe zasady nie powinny zniechęcać do pomocy ptakom, ale ukierunkować starania człowieka na mądre karmienie dzikich zwierząt. Stosując się do zaleceń, także możemy podziwiać kaczki i łabędzie, ale szanując ich potrzeby i naturę. Będzie to ważna lekcja dla najmłodszych, biorących udział w dokarmianiu i budujących nowe, dobre nawyki.
Gmina Janów
Gmina Janów położona na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej w odległości 20 km od Częstochowy i 90 km od Krakowa. Gmina jest niezwykle atrakcyjna turystycznie. Jest tutaj wszystko co zapewnia wspaniały wypoczynek, a więc: przepiękne lasy, krystalicznie czysta woda, malownicze ostańce o fantastycznych kształtach, świeże, pachnące żywicą powietrze oraz niezapomniane krajobrazy jurajskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).