Niedziela, 29 stycznia 2023r. | Imieniny: Zdzisława, Franciszka, Józefa
Pokaż menu

Maj – okres zabiegów ograniczających liczebność populacji szkodliwych owadów leśnych- chrabąszczy i osnui gwiaździstej

30 kwietnia, 2021
Maj – okres zabiegów ograniczających liczebność populacji szkodliwych owadów leśnych- chrabąszczy i osnui gwiaździstej

W okresie od  1  do 31 maja br. zostaną przeprowadzone zabiegi ograniczające liczebność populacji szkodliwych owadów, zagrażających trwałości lasów, przy użyciu środka ochrony roślin.

owady.jpg
Szkodliwe owady są poważnym, stałym zagrożeniem dla stabilności i funkcjonowania ekosystemów leśnych- przede wszystkim dla starszych drzewostanów sosnowych- iglastych oraz drzewostanów liściastych. Prowadzą one ich zamierania.

Zabiegi ograniczające liczebność populacji z zastosowaniem aparatury lotniczej ULV przeprowadzane będą się na polach zabiegowych w miejscowości Złoty Potok na powierzchni 25 ha.

Zabiegi będą prowadzone z zastosowaniem insektycydu o nazwie handlowej MOSPILAN 20SP i DIMILIN 480 SC. Substancje w formie proszku rozpuszczalnego w wodzie o działaniu kontaktowym i żołądkowym. Na roślinie działa powierzchniowo, wgłębnie i systemicznie. Wobec ludzi jest szkodliwy dopiero po połknięciu.

Okres karencji tj. czasu jaki musi upłynąć od ostatniego zastosowania środka, do dnia zbioru roślin runa leśnego wynosi 14 dni.

Zgodnie z etykietą, okres prewencji dla ludzi i zwierząt, tj. czasu od zastosowania środka do dnia, w którym na obszar, na którym zastosowano środek muszą wejść ludzie oraz zostać wprowadzone zwierzęta- nie dotyczy.

Mieszkańcy miejscowości położonych w sąsiedztwie pól zabiegowych zostaną powiadomieni o terminie i sposobie wykonania zabiegów z właściwym wyprzedzeniem w formie ogłoszeń wywieszonych w miejscach publicznych, a powierzchnie przewidziane do oprysku oznaczone zostaną tablicami ostrzegawczymi.

W sprawach związanych z prowadzeniem zabiegów ograniczania liczebności populacji owadów można kontaktować się ze Starszym Specjalistą Wydziału Ochrony Lasu RDLP w Katowicach- Panem Remigiuszem Brzezińskim tel.: 32 609 45 33, kom. 668 856 265.

Lokalną społeczność prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności!!!

Źródło: Urząd Gminy JanówGmina Janów
Gmina Janów położona na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej w odległości 20 km od Częstochowy i 90 km od Krakowa. Gmina jest niezwykle atrakcyjna turystycznie. Jest tutaj wszystko co zapewnia wspaniały wypoczynek, a więc: przepiękne lasy, krystalicznie czysta woda, malownicze ostańce o fantastycznych kształtach, świeże, pachnące żywicą powietrze oraz niezapomniane krajobrazy jurajskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).