Nowy szlak w Gminie Janów otwarty

W 130. rocznicę urodzin mjr. Jana Wrzoska, 6 marca 2025 r. odbyło się uroczyste otwarcie szlaku historycznego „Bitwa pod Janowem 3 – 4 IX 1939. Na wrześniowym szlaku 7 Dywizji Piechoty”.
Przybyłych gości powitali Wójt Gminy Janów Edward Moskalik wraz z Sekretarz Gminy Janów Iwoną Boroń, Radny Powiatu Częstochowskiego Adam Markowski oraz pracownik Instytuty Pamięci Narodowej z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Katowicach Adam Kurus.
Wśród gości znaleźli się: Małgorzata Grzywna Przewodnicząca Rady Gminy Janów wraz z Radnymi Moniką Kasznią, Zenonem Kozierkiewiczem i Andrzejem Wasiakiem, Justyna Siemion Dyrektor Muzeum Regionalnego w Złotym Potoku, Aneta Grzywna Dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu w Janowie, Urszula Miedzińska Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Janowie wraz z nauczycielami i uczniami, Dagmara Pytel Dyrektor Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Lgoczance, Beata Kluczna Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Lusławicach, Małgorzata Matyas Dyrektor Szkoły Podstawowej w Piasku wraz z uczniami, 36 Gromada Zuchowa Pluszowe Niedźwiadki z drużynową hm Dorotą Gal, Marcin Borowicz Sołtys Złotego Potoku, Joanna Tekiela Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Janowie, ks. Ryszard Marciniak Proboszcz Parafii pw. Św. Jana Chrzciciela w Złotym Potoku oraz rodziny żołnierzy poległych w Bitwie pod Janowem.
Wydarzenie rozpoczęła prezentacja na temat przebiegu Bitwy pod Janowem oraz projektu szlaku wygłoszona przez Adama Kurusa, który jest autorem merytorycznym szlaku.
Następnie na rynku w Janowie, przy pierwszej tablicy na nowym szlaku nastąpiło symboliczne przecięcie wstęgi oraz złożenie kwiatów w miejscach upamiętniających żołnierzy 7 Dywizji Piechoty w Janowie oraz na cmentarzu w Złotym Potoku. Oficjalną część zakończono przy ostatniej tablicy znajdującej się przy Stawie Nocy Letniej i Młynie Kołaczew w Złotym Potoku.
Nowo powstała trasa historyczno-turystyczna „Bitwa pod Janowem 3 – 4 IX 1939. Na wrześniowym szlaku 7 Dywizji Piechoty” ma na celu przybliżenie działań wojennych z września 1939 roku jakie rozegrały się na obszarze Gminy Janów, a które to niewątpliwie odcisnęły głębokie piętno w historii całego regionu.
Zadaniem kolejnych przystanków szlaku, które docelowo będą rozmieszczone w ośmiu punktach na terenie Gminy Janów (w Janowie, Poniku, Złotym Potoku i Siedlcu), jest zarysowanie ogólnego przebiegu bitwy, a następnie bardziej szczegółowe omówienie wydarzeń rozgrywających się na poszczególnych odcinkach, z uwzględnieniem najważniejszych lub najciekawszych epizodów wojennych oraz ich bohaterów.
W przyszłości szlak może zostać rozszerzony o kolejne przystanki m.in. w Piasku, Czepurce i Żurawiu.
Koordynatorem projektu jest Adam Markowski, a autorem merytorycznym szlaku Adam Kurus. Trasa powstała z budżetu Gminy Janów - funduszy sołeckich: Janowa, Złotego Potoku i Ponika.