Sobota, 18 maja 2024r. | Imieniny: Eryka, Feliksa, Jana
Pokaż menu

Plenerowa lekcja archeologii

22 kwietnia, 2024
Plenerowa lekcja archeologii

22 kwietnia 2024 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. W. Broniewskiego w Lusławicach brali udział w plenerowej lekcji archeologii. Nietypowa lekcja odbyła się na placu szkolnym gdzie podczas budowy natrafiono na pozostałości budynku kaplicy.

Przy pracach budowlanych związanych budowa dwuoddziałowego przedszkola oraz pełnowymiarowej sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Lusławicach natrafiono na pozostałości obiektu murowanego. Mając wiedzę, że mogły to być pozostałości budynku kaplicy związanego z kartuzami, którzy byli posiadaczami tego majątku, Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków Delegatura w Częstochowie wydał decyzję o konieczności przeprowadzenia ratowniczych badań archeologicznych.

W ich trakcie odsłonięto relikty obiektu murowanego o wymiarach: szerokość (na osi północ - południe) około 13 metrów i długość (na osi wschód-zachód) – widoczne jest 12 metrów i kontynuuje się pod budynek szkoły (część niewidoczna).

Budynek był prawdopodobnie dwufazowy (stan pierwotny przebudowany w innym czasie) lub były to dwa budynki funkcjonujące w różnym czasie, co sugeruje piwniczka pod północną częścią odkrytego budynku, która nie jest zorientowana podobnie jak struktura nad nią.

Brak profili dochodzących do pozostałości murowanych odkrytych podczas badań wymusił obserwację profili wewnętrznych, co znacznie ogranicza możliwości interpretacyjne. Z poczynionych obserwacji wynika, że zarówno budynek, jak i piwniczka funkcjonowały w wieku XX do wojny światowej, o czym świadczą materiały zabytkowe znalezione w warstwie zawaliskowej.

Budynek zostanie zadokumentowany kartograficznie, rysunkowo i fotograficznie, podobnie jak piwnica, a o jego dalszych losach zadecyduje Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Informacji dot. prac udzielił Pan Tomasz Wąsowski, archeolog prowadzący badania.
Gmina Janów
Gmina Janów położona na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej w odległości 20 km od Częstochowy i 90 km od Krakowa. Gmina jest niezwykle atrakcyjna turystycznie. Jest tutaj wszystko co zapewnia wspaniały wypoczynek, a więc: przepiękne lasy, krystalicznie czysta woda, malownicze ostańce o fantastycznych kształtach, świeże, pachnące żywicą powietrze oraz niezapomniane krajobrazy jurajskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).