Piątek, 24 września 2021r. | Imieniny: Gerarda, Ruperta, Tomiry
Pokaż menu

Podsumowanie wakacji 2021

15 września, 2021
Podsumowanie wakacji 2021

W tym roku podczas wakacji Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu w Janowie przygotował wiele atrakcji dla dzieci. W miejscowościach Czepurka, Pabianice, Zagórze, Lgoczanka oraz Okrąglik odbyły się mini pikniki. W trakcie spotkań dzieci mogły skorzystać ze wspólnych zajęć przy chuście animacyjnej, zabaw konstrukcyjnych, tatuaży brokatowych, zawodów sportowych, puszczanie baniek mydlanych. W siedzibie odbywały się zajęcia: tenis stołowy, bilard, zajęcia kreatywne, Ruchy Nasze Maluchy, zumba oraz kółko gitarowe. Oprócz prowadzenia zajęć zorganizowaliśmy wycieczki wyjazdowe do : Stacji Grawitacji w Częstochowie, Zoo w Chorzowie i trzy wyjazdy do kina Cinema City w Galerii Jurajskiej w Częstochowie.

Program profilaktyczny "Wakacje z SOKiS" miał na celu wsparcie fachowa opieką dzieci i młodzież z terenu gminy Janów w czasie wolnym od nauki. Odbyliśmy cztery wyjazdy na zamki leżące na Szlaku Orlich Gniazd:Mirów-Bobolice, Ogrodzieniec, Rabsztyn, Będzin. Zamek w Bobolicach - jak wszystkie zamki został zbudowany za panowania Kazimierza III Wilkiego. Zamek w Bobolicach chronił Małopolskę przed najazdami ze strony Śląska, który w tamtych czasach należał do Czechów. Zamek w Mirowie - stanowi przykład średniowiecznego zamku obronnego zaadaptowanego do celów mieszkalnych Zamek Ogrodzieniec - został wybudowany w XIV - XV w. przez ród Włodków Sulimczyków. Zamek Rabsztyn - a właściwie jego pięknie zrekonstruowane ruiny, wznoszą się w jurajskiej miejscowości Rabsztyn, nieopodal Olkusza. Okazałe ruiny są śladem pięknej niegdyś królewskiej, średniowiecznej warowni, która powstała jeszcze w XIII wieku. A co oznacza nazwa Rabsztyn? To z niemieckiego Raabstien, co daje nam po przetłumaczeniu Kruczą Skałę. Zamek Będzin - warownia została wzniesiona mniej więcej 100 lat po ty, jak znajdujący się w tym miejscu gród został spalony przez Tatarów.. Wydarzenie to miało miejsce w 1241 r. To właśnie król Kazimierz Wielki zaczął przebudowywać polskie fortyfikacje zastępując drewniane budynki murowanymi. Zainteresowaniem cieszył się także wyjazd do Alpakarnii w Nowej Wsi, którego celem było poznania bliżej alpak - egzotycznych, przemiłych zwierząt, cenionych choćby ze wglądu na wełnę oraz dobre relacje z człowiekiem, a szczególnie z dziećmi.Po dotarciu na miejsce zwiedziliśmy teren zagrody z jednoczesnym dokarmianiem i głaskaniem zwierząt. Oprócz alpaków i wielbłądów, nasi podopieczni mogli spotkać kozy, kangury, barana, a także zebrę i osła. Tak bliskie spotkanie z tymi egzotycznymi zwierzętami sprawiło nam wszystkim wiele radości. Wspomnienie z tego wyjazdu pozostaną na długo w naszej pamięci. Podczas wakacji z SOKiS łącznie uczestniczyło 240 dzieci.

Wyjazdy dla uczestników zostały dofinansowane z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Realizacji Zadań z Zakresu Przeciwdziałania Narkomanii.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywność i zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Źródło: Urząd Gminy JanówGmina Janów
Gmina Janów położona na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej w odległości 20 km od Częstochowy i 90 km od Krakowa. Gmina jest niezwykle atrakcyjna turystycznie. Jest tutaj wszystko co zapewnia wspaniały wypoczynek, a więc: przepiękne lasy, krystalicznie czysta woda, malownicze ostańce o fantastycznych kształtach, świeże, pachnące żywicą powietrze oraz niezapomniane krajobrazy jurajskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).