Wtorek, 23 kwietnia 2024r. | Imieniny: Jerzego, Wojciecha
Pokaż menu

Poświęcenie nowej Kapliczki w Okrągliku

07 października, 2021
Poświęcenie nowej Kapliczki w Okrągliku

W ostatnią słoneczną i ciepłą niedziele 3 października br. odbyło się Uroczyste Poświęcenie drewnianej Kapliczki w Okrągliku.

Na uroczystości licznie zebrali się mieszkańcy Okrąglika wraz z rodzinami, mieszkańcy pobliskich miejscowości, przyjezdni goście oraz przedstawiciele władz gminnych. Mszę Św. sprawował ks. dr Adrian Fertacz i proboszcz parafii Żuraw ks. Krzysztof Juszyński.
Piękna oprawa muzyczna podkreśliła wyjątkowy charakter niecodziennego wydarzenia. Na uroczystości obecni byli m.in. Wójt Gminy Janów Pan Edward Moskalik, Radni Powiatowi Pani Danuta Tomza i Pan Adam Markowski, Przewodnicząca Rady Gminy Janów Pani Ewa Ucieklak oraz Radni Gminy Janów i Sołtysi z terenu gminy. Po zakończonej Eucharystii uwieczniono zebranych na fotografiach, na pamiątkę zostały rozdane okolicznościowe upominki po czym przyszedł czas na wpisy do kroniki, wspólne spotkanie i rozmowy przy słodkim stole. Sołtys Okrąglika podziękowała zebranym za udział w uroczystości oraz liczne przybycie.

8 października 1845 roku w księgach parafii Żuraw zaistniała pierwsza wzmianka o Okrągliku, więc w tym roku mija 176 lat tej miejscowości. Kapliczka w Okrągliku była i jest miejscem wyjątkowym. To wiara, tradycja i szacunek. Postawienie nowej drewnianej kapliczki było dla mieszkańców ważne, gdyż poprzez własny wkład oraz troskę połączyli historię przodków i jednocześnie dali przykład kolejnym pokoleniom.

Sołtys Okrąglika Anna Nowak w imieniu własnym oraz Rady sołeckiej dziękuje Panu Wójtowi oraz pracownikom Gminy Janów za okazaną pomoc i zainteresowanie podczas budowy kapliczki. Podziękowania należą się także wszystkim zaangażowanym mieszkańcom Okrąglika, którzy pracowali na różnych etapach budowy kapliczki oraz darczyńcom za pomoc materialną. Za wsparcie w przygotowaniu uroczystości dziękuje również Pani Annie Tarczyńskiej Dyrektorowi SOKiS w Janowie oraz pracownikom ośrodka kultury. Serdecznie podziękowania składają także firmie DREWMART, która podjęła się wykonania tak niestandardowego zamówienia.
Gmina Janów
Gmina Janów położona na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej w odległości 20 km od Częstochowy i 90 km od Krakowa. Gmina jest niezwykle atrakcyjna turystycznie. Jest tutaj wszystko co zapewnia wspaniały wypoczynek, a więc: przepiękne lasy, krystalicznie czysta woda, malownicze ostańce o fantastycznych kształtach, świeże, pachnące żywicą powietrze oraz niezapomniane krajobrazy jurajskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).