Sobota, 25 marca 2023r. | Imieniny: Marioli, Wieczyslawa, Ireneusza
Pokaż menu

Skorzystaj z bezpłatnego badania kolonoskopii

05 września, 2022
Skorzystaj z bezpłatnego badania kolonoskopii

Rak jelita grubego to 3 pod względem występowania w Polsce nowotwór. Co roku o tej chorobie dowiaduje się ponad 10 000 osób. Rak potrafi rozwijać się w jelitach przez okres 10 lat nie dając o sobie znać. Gdy pojawiają się objawy świadczące o jego obecności często jest już za późno, by uratować zdrowie, a nawet życie. Wystarczy jedynie 20 minutowe badanie kolonoskopii, by sprawdzić w jakim stanie są nasze jelita. Powinny o nim pomyśleć  zwłaszcza osoby, które ukończyły 50 rok życia.

Powiat Częstochowski wraz z Centrum Medycznym INTER–MED, realizują  „Program profilaktycznego wczesnego wykrywania raka jelita grubego dla mieszkańców powiatu częstochowskiego na lata 2022-2025". Udział w nim rozpoczyna wypełnienie ankiety. Następnie odbywa się konsultacja z lekarzem, który wykona badanie per rectum, wyda receptę na preparat przygotowujący do badania i wyjaśni jego przebieg. Mamy wówczas możliwość uzyskania odpowiedzi na wszystkie pytania związane z badaniem. Badanie kolonoskopii  wykonane w ustalonym podczas konsultacji terminie kończy otrzymanie wyniku badania histopatologicznego (jeżeli było wykonane podczas kolonoskopii) i zaleceń co do dalszego postępowania.

Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka układu pokarmowego- jelita grubego. Badanie poprzedzone jest odpowiednim przygotowaniem, które zapewnia właściwą widoczność ścian jelita i pobrania materiału do badania histopatologicznego w razie potrzeby. Kolonoskopia trwa zaledwie około 20 minut i wykonana jest w poszanowaniu intymności pacjenta, co jest niezwykle ważne ze względu na procedurę wykonania badania.

Kto kwalifikuje się do programu?

- osoby w wieku 50-65 lat bez objawów raka jelita grubego, niezależnie od wywiadu rodzinnego,

 - osoby w wieku 40-49 lat  bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego,

- osoby w wieku 25-49 lat u których występuje Zespół Lyncha, czyli dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością, (w tym przypadku potrzebne jest potwierdzenie z Poradni Genetycznej dla osób, które dotychczas nie leczyły się z powodu nowotworów jelita grubego).

Do badania nie kwalifikują się osoby, które wykonywały kolonoskopię w ciągu ostatnich 10 lat i mają objawy raka jelita grubego. Te osoby powinny zgłosić się na badanie kolonoskopii po konsultacji ze swoim lekarzem POZ.

Wszelkie informacje o Programie uzyskać można w Centrum Medycznym INTER-MED w Częstochowie, ul. 1 Maja 27 lub telefonicznie: 787 653 980

Program finansowany jest z budżetu Starostwa Powiatu Częstochowskiego.

Nazwa pliku Typ pliku Rozmiar pliku Pobierz
Ankieta.pdf pdf 344,24 KB Pobierz
Źródło: Urząd Gminy JanówGmina Janów
Gmina Janów położona na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej w odległości 20 km od Częstochowy i 90 km od Krakowa. Gmina jest niezwykle atrakcyjna turystycznie. Jest tutaj wszystko co zapewnia wspaniały wypoczynek, a więc: przepiękne lasy, krystalicznie czysta woda, malownicze ostańce o fantastycznych kształtach, świeże, pachnące żywicą powietrze oraz niezapomniane krajobrazy jurajskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).