Wtorek, 28 września 2021r. | Imieniny: Waclawa, Tymona, Marka
Pokaż menu

Skowronów najlepszy!

14 września, 2021
Skowronów najlepszy!

Zakup domku wolnostojącego dla mieszkańców Skowronowa wygrał w konkursie Piękna Wieś Województwa Śląskiego 2021 w kategorii najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi i otrzymał nagrodę w wysokości 8 000 zł.

Celem konkursu jest kształtowanie świadomości obywatelskiej i kulturowej mieszkańców, pielęgnowanie i rozwijanie tożsamości lokalnej, pobudzanie aktywności gospodarczej, popularyzacja obrzędów i zwyczajów ludowych, zachowanie wartości środowiska kulturowego i przyrodniczego przy uwzględnieniu potrzeb przyszłych pokoleń, a także kształtowanie i utrzymanie ładu przestrzennego.

Skowronów od wielu lat borykał się z problemem braku miejsca, w którym można by było przeprowadzić zebranie sołeckie, zorganizować spotkanie kulturalne czy integracyjne.

Spowodowało to, iż mieszkańcy postanowili podjąć działania poprawiające swoje warunki życia i w ramach funduszu sołeckiego zakupili drewniany domek wolnostojący.

Na wybudowanie domku mieszkańcy przeznaczyli dwa fundusze sołeckie z lat 2019-2020 o łącznej wartości 23 229,94 zł. Ponadto mieszkańcy Skowronowa podjęli również decyzję o dobrowolnej składce, którą przeznaczyli na zapłatę za usługi koparką, zakup materiałów i wyposażenia. Wyrównali ziemię oraz przygotowali podłoże, na którym stanął domek. Wszystkie prace wykonali w czynie społecznym dla wspólnego dobra i pożytku. Na początku marca 2020 roku, na przygotowanym terenie stanął drewniany domek, który mieszkańcy pomalowali i urządzili.

Uprzątnęli także i zagospodarowali teren wokół domku. Dodatkowo wielu mieszkańców inwestycję wsparło rzeczowo, na wspólny użytek przekazali: stoły i ławki do domku, stoliki do altanki stojącej obok, karnisze do okien, zasłony, bieżniki, tablicę informacyjną, nawóz do trawy, lampy wewnętrzne itp. wyposażenie. Od tego czasu, również, cyklicznie co dwa tygodnie na podstawie przygotowanego przez mieszkańców harmonogramu prac społecznych dbają oni o porządek wokół domku. Koszą trawę, grabią liście, odśnieżają chodnik oraz wykonują pozostałe prace pielęgnacyjne i porządkowe terenu.

W 2021 roku z pieniędzy sołeckich zakupiono drewutnie z szopą na narzędzia i położono w czynie społecznym chodnik z powtórnie odzyskanej kostki. Również w czynie społecznym powstały ławki przed domkiem i przy miejscu na ognisko.

Źródło: Urząd Gminy JanówGmina Janów
Gmina Janów położona na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej w odległości 20 km od Częstochowy i 90 km od Krakowa. Gmina jest niezwykle atrakcyjna turystycznie. Jest tutaj wszystko co zapewnia wspaniały wypoczynek, a więc: przepiękne lasy, krystalicznie czysta woda, malownicze ostańce o fantastycznych kształtach, świeże, pachnące żywicą powietrze oraz niezapomniane krajobrazy jurajskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).