Piątek, 13 września 2024r. | Imieniny: Eugenii, Aureliusza, Jana
Pokaż menu

Stypendium szkolne 2024/2025

30 sierpnia, 2024
Stypendium szkolne 2024/2025

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Janowie informuje, iż można składać wnioski  na stypendium szkolne na rok szkolny 2024/2025.

Wypełnione kompletne wnioski wraz z załączonymi dokumentami będą przyjmowane w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Janowie, w godzinach pracy Ośrodka, w terminach określonych w art.90 n ust. 6 i 7 ustawy tj.  do 15 września 2024 r., a w przypadku słuchaczy kolegiów w terminie do 15 października 2024 r.

Stypendium szkolne może otrzymać uczeń zamieszkały na terenie gminy Janów, spełniający kryteria dochodowe (dochód netto na członka rodziny z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku nie może być wyższy niż kwota 600,00zł.) zgodnie z ustawą z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tj. z 2023 r. poz. 901 ze zm.), w szczególności, gdy w rodzinie występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji wychowawczych, alkoholizm, narkomania, a także, gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.
Stypendium szkolne przyznawane jest na wniosek sporządzony zgodnie z wymogami wynikającymi z art. 90n ust.4 ustawy ( do pobrania w siedzibie GOPS lub na stronie internetowej GOPS).

Stypendium szkolne przyznawane jest na wniosek lub z urzędu. Wniosek o przyznanie stypendium mogą złożyć :
a) rodzice,
b) opiekunowie prawni ucznia,
c) pełnoletni uczniowie,
d) dyrektorzy szkół, kolegiów lub ośrodków.

Pomoc materialna ma charakter socjalny albo motywacyjny (art. 90c ust. 1- t.j. Dz. U. 2024 r. poz.750)
Świadczeniami pomocy materialnej o charakterze socjalnym są:
1) stypendium szkolne;
2) zasiłek szkolny.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach, wniosek o przyznanie stypendium może być złożony po upływie terminu, o którym mowa w ust. 2.
Stypendium szkolne przyznaje się na okres nie krótszy niż miesiąc i nie dłuższy niż 10 miesięcy (od września do czerwca) w danym roku szkolnym, a w przypadku słuchaczy kolegiów – na okres nie krótszy niż miesiąc  nie dłuższy niż 9 miesięcy (od października do czerwca) w danym roku szkolnym.
Zgodnie z art. 90 d ust. 2 pkt 1 i 2 ust.4 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (t.j. Dz. U. 2024 r.poz.750) stypendium szkolne może być udzielane uczniom w formie:
1) całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą;
2) pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakupu podręczników.    

Zgodnie z art. 90 b ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (t.j. Dz. U. 2024 r.poz.750) pomoc materialna przysługuje:
1) uczniom szkół publicznych, niepublicznych i niepublicznych szkół artystycznych o uprawnieniach publicznych szkół artystycznych oraz słuchaczom kolegiów pracowników służb społecznych – do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24. roku życia;
2) wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych – do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki
 Stypendium szkolne nie przysługuje uczniowi, który otrzymuje inne stypendium o charakterze socjalnym ze środków publicznych, z zastrzeżeniem ust. 13 (art.90 d ust. 12).

Refundacji kosztów poniesionych przez ucznia na cele edukacyjne dokonuje się na podstawie:
- oryginałów faktur,
- oryginałów rachunków imiennych,
- imiennych biletów miesięcznych,
- dowodów wpłaty,
- wydatki związane ze zbiorowymi wyjazdami na wycieczkę szkolną, z wyjściem do kina, teatru itp. można udokumentować na podstawie pisemnego oświadczenia wystawionego przez szkołę z określeniem kosztu poniesionego przez ucznia.

Powyższe dokumenty wymienione powinny zawierać:
- nazwę wystawcy,
- datę wystawienia/sprzedaży,
- numer dokumentu,
- imię i nazwisko nabywcy (wnioskodawcy), (imię i nazwisko ucznia pełnoletniego, a w przypadku ucznia niepełnoletniego imię i nazwisko rodzica (opiekuna prawnego),
pełną nazwę przedmiotu podlegającego refundacji – istotne jest, by np. plecak, obuwie, spodenki itp. miały adnotację „szkolne” lub „sportowe”. W przypadku gdy zakupiony towar nie ma tego przymiotnika w nazwie umieszczonej na fakturze/rachunku, to na odwrocie może potwierdzić ten fakt sprzedawca umieszczając pieczęć, opis i czytelny podpis.

KOPIE DOWODÓW PŁATNOŚCI NIE BĘDĄ UWZGLĘDNIANE .

Rodzice ucznia otrzymującego stypendium szkolne są zobowiązani niezwłocznie powiadomić organ, który przyznał stypendium, o ustaniu przyczyn, które stanowiły podstawę przyznania stypendium szkolnego.

Należności z tytułu nienależnie pobranego stypendium szkolnego podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym.

WSZYSTKICH UBIEGAJĄCYCH SIĘ O STYPENDIUM SZKOLNE PROSI SIĘ
O BEZWZGLĘDNE KOMPLETOWANIE WYMAGANYCH DOKUMENTÓW
CO POZWOLI NA SPRAWNE ROZPATRYWANIE WNIOSKÓW

Nazwa plikuTyp plikuRozmiar plikuPobierz
WNIOSEK STYPENDIUM SZKOLNE 2024-2025.docx docx30,18 KB Pobierz



Gmina Janów
Gmina Janów położona na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej w odległości 20 km od Częstochowy i 90 km od Krakowa. Gmina jest niezwykle atrakcyjna turystycznie. Jest tutaj wszystko co zapewnia wspaniały wypoczynek, a więc: przepiękne lasy, krystalicznie czysta woda, malownicze ostańce o fantastycznych kształtach, świeże, pachnące żywicą powietrze oraz niezapomniane krajobrazy jurajskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).