Środa, 24 kwietnia 2024r. | Imieniny: Horacego, Feliksa, Grzegorza
Pokaż menu

Zespół „Janowianie” i Mateusz Świdnicki z Statuetkami Starosty

21 lutego, 2023
Zespół „Janowianie” i Mateusz Świdnicki z Statuetkami Starosty

Zespół „Folklorystyczny „Janowianie” oraz Mateusz Świdnicki zostali uhonorowani prestiżowymi Statuetki Starosty Częstochowskiego „Za zasługi dla powiatu”. Wśród nominowanych w kategorii „Samorządność” znalazł się Wójt Gminy Janów Edward Moskalik.

Uroczysta gala odbyła się 18 lutego br. w Filharmonii Częstochowskiej. Łącznie Statuetki otrzymało 15 laureatów.

Uroczystość rozpoczęła się od podziękowań za wsparcie ze strony delegacji Powiatu Kołomyjskiego w Ukrainie dla zaprzyjaźnionego Powiatu Częstochowskiego.

W programie artystycznym zaprezentowali się: Anna Bystroń-Jajkiewicz, Małgorzata Szarek, Rafał Szatan, Marcin Staszek oraz zespół „Kosma Band”.

,,Janowianie" zostali nagrodzenie w kategorii „Kultura i Edukacja”. Zespół został utworzony w 2008 roku w Janowie. Kierownikiem artystycznym i choreografem jest Pani Katarzyna Nowicka, funkcję instruktora muzycznego pełni Paulina Rudzka a kierownikiem Zespołu jest Agnieszka Sztanderska. W ciągu 15 lat działalność Zespół Janowianie skupił kilkunastu śpiewaków i tancerzy z terenu Gminy Janów. Zespół nieprzerwalnie koncertuje i bierze udział w licznych przeglądach, uroczystościach oraz koncertach o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim. Do repertuaru Zespołu należą tańce i przyśpiewki regionów: częstochowskiego, śląskiego, krakowskiego, rzeszowskiego, Beskidu Żywieckiego oraz tańce narodowe Kujawiak, Krakowiak, i Polonez. Śpiew oraz kolorowe stroje wykonawców zwróciły uwagę szerokiej publiczności i znawców folkloru, czego dowodem są liczne sukcesy na scenie.

Mateusz Świdnicki mieszkaniec Gminy Janów otrzymał statuetkę w kategorii „Sport i turystyka”. W sezonie 2022 zawodnik klubu żużlowego „Włókniarz Częstochowa” . Przygodę z „czarnym sportem” rozpoczął w 2014 r. od miniżużla, startując w klubie UŚKS Speedway Częstochowa. W roku 2015 zdobył Indywidualne Wicemistrzostwo Polski w miniżużlu. W roku 2016 uzyskał licencję zawodniczą i rozpoczął rywalizację na motocyklu o pojemności 500cc. W Speedway Ekstralidze zadebiutował w sezonie 2018. Jest pierwszym zawodnikiem-wychowankiem w historii częstochowskiego żużla, który zdobył tytuł Młodzieżowego Indywidualnego Mistrza Polski na żużlu jako zawodnik CKM Włókniarz. Dodatkowo z zespołem Włókniarza Częstochowa zdobył: brązowy medal w Drużynowych Mistrzostwach Polski na żużlu, srebrne medale w Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorów oraz Młodzieżowych Mistrzostwach Polski Par Klubowych.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy.
Gmina Janów
Gmina Janów położona na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej w odległości 20 km od Częstochowy i 90 km od Krakowa. Gmina jest niezwykle atrakcyjna turystycznie. Jest tutaj wszystko co zapewnia wspaniały wypoczynek, a więc: przepiękne lasy, krystalicznie czysta woda, malownicze ostańce o fantastycznych kształtach, świeże, pachnące żywicą powietrze oraz niezapomniane krajobrazy jurajskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).