Czwartek, 29 lutego 2024r. | Imieniny: Lecha, Lutoslawa
Pokaż menu

APEL WÓJTA GMINY KAMIENICA POLSKA WS. SPALANIA ŚMIECI

18 marca, 2016
Osiny - Remiza OSP - Waraciła / Wikipedia / CC BY-SA 3.0 Osiny - Remiza OSP - Waraciła / Wikipedia / CC BY-SA 3.0

W związku z trwającym sezonem grzewczym zwracam się do Państwa z prośbą o zaprzestanie spalania śmieci i odpadów w piecach domowych, kominkach i ogniskach.

 

Podkreślam, że palenie śmieci w domowych urządzeniach grzewczych przyczynia się do pogorszenia stanu powietrza atmosferycznego, wywołując tym samym negatywne skutki dla zdrowia Twojego i Twoich bliskich.                                                                                                                                     Przypominam, że w wyniku spalania odpadów tj. plastikowych pojemników i butelek, foliowych toreb, zużytych opon i odpadów gumowych do powietrza dostają się silnie niebezpieczne, rakotwórcze związki chemiczne. Zanieczyszczenia te nie są przenoszone na duże odległości, ale opadają na nasze ogródki i trawniki, a w konsekwencji osadzają się w naszych płucach.                                                              

Pamiętajmy, że spalając „śmieci” w piecach domowych działamy również na szkodę otaczającego nas środowiska naturalnego

(zatruwamy wodę, glebę).                                                                                   

Oprócz tego dochodzi do osadzania się w przewodach kominowych tzw. sadzy mokrej,którą bardzo trudno usunąć, a jej nadmiar może spowodować zapalenie się przewodu kominowego i przyczynić do pożaru domu.                                                                                                                                          Spalanie jest zabronione ustawą o odpadach z dnia 14 grudnia 2012r. (Dz.U.z 2013r. nr 21, z dnia 08.01.2013r. ze zmianami), art.191 cyt. ustawy „Kto wbrew przepisów art. 155 termicznie przekształca odpady poza spalarniami odpadów lub współspalarniami odpadów podlega karze aresztu albo grzywny ”

 

DRODZY MIESZKAŃCY !

BĄDŹMY ODPOWIEDZIALNI–ZWŁASZCZA GDY CHODZI O ZDROWIE I ŻYCIE !

DBAJMY O ŚRODOWISKO, NASZE ZDROWIE I ZDROWIE NASZYCH DZIECI !

NIE PALMY ŚMIECI !!!

 

 

Pełna treść informacji: tutaj
Gmina Kamienica Polska
Gmina Kamienica Polska położona jest w dorzeczu Warty, 18 kilometrów od Częstochowy. Kamienica Polska jest gminą wiejską obejmującą obszar sześciu sołectw: Osiny, Wanaty, Rudnik Wielki, Zawisna, Zawada i Kamienica Polska, która stanowi siedzibę władz administracyjnych gminy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).