Niedziela, 29 stycznia 2023r. | Imieniny: Zdzisława, Franciszka, Józefa
Pokaż menu

Postępowanie ze zwierzętami

05 grudnia, 2022
Wanaty - Remiza strażacka - Waraciła / Wikipedia / CC BY-SA 4.0 Wanaty - Remiza strażacka - Waraciła / Wikipedia / CC BY-SA 4.0
Postępowanie ze zwierzętami

Drogi Mieszkańcu,

zanim zgłosisz nam problem z „bezdomnym zwierzęciem”, wałęsającym się w pobliżu Twojej posesji uważnie przeczytaj poniższy komunikat.

Istotnym problem jest postrzeganie zwierząt jako bezdomnych. Należy pamiętać, że wszystkie psy w większości przypadków mają swoich właścicieli, a pojawiające się „bezdomne psy” to głównie zwierzęta nie odpowiednio dopilnowane przez właściciela.

Czynnikiem wskazującym na „bezdomność” psa nie może być tylko fakt, że zwierzę pojawia się w danej okolicy, bowiem takie przypadki są szczególnie liczne w okresie godowym zwierząt. Wówczas całe watahy psów potrafią „pilnować” nieruchomości, na terenie której przebywa suka. Niekiedy sytuacja ta trwa do tygodnia albo i dłużej. Niewskazane jest, by w tym czasie (wiosna i wczesna jesień) dokarmiać jakiekolwiek wałęsające się psy oraz nadgorliwie zgłaszać interwencję do Urzędu, że pies jest bezdomny. Tym bardziej, psów tych nie można zamykać na terenie swojej nieruchomości. Zwierzę w końcu samo odejdzie i wróci do swojego właściciela, o ile nie jest dokarmiane.

W wyjątkowych sytuacjach ( w razie potwierdzonej bezdomności zwierzęcia oraz w przypadkach zagrożenia zdrowia mieszkańców – gdy pies jest agresywny i atakuje mieszkańców) Gmina podejmie interwencję wyłapania zwierzęcia. Przypadki faktycznie bezdomnych psów należy zgłaszać telefonicznie lub osobiście w godzinach pracy Urzędu Gminy Kamienica Polska. Przekazując zgłoszenie należy podać swoje dane osobowe, miejsce przebywania zwierzęcia oraz nr kontaktowy.

Jeżeli zapewniłeś wałęsającemu się psu na terenie swojej nieruchomości schronienie oraz wyżywienie, zgłoszenia odbioru zwierzęcia jako bezdomnego nie będą przyjmowane. Należy pamiętać, że osoba przyjmująca psa do swojego domu, zapewniająca mu opiekę i wyżywienie staje się jego właścicielem. Nie można zapominać także o tym, że w większości przypadków „wałęsające się psy” mają właścicieli, jednak szybko przyzwyczajają się do miejsca, gdzie zapewniono im wyżywienie. Postępując jednak w ten sposób (tj. chwilowo przygarniając psa i dożywiając go) zostanie mu odebrana szansa powrotu do domu.

Przede wszystkim należy pamiętać, że wyłapane zwierzę mimo, iż posiada swojego właściciela trafia do schroniska. Miejmy świadomość, że schronisko dla bezbronnych zwierząt to chyba najsmutniejsze zwierciadło ludzkiej bezduszności.

Często zdarzają się przypadki, w których kilka godzin po wyłapaniu zwierzęcia odnajduje się jego właściciel z oskarżeniami o bezprawne odebranie mu zwierzęcia. Ponadto, właściciel wyłapanego zwierzęcia zmuszony jest do poniesienia niemałych kosztów związanych z odzyskaniem swojego pupila. Bywają przypadki, że z tego powodu właściciel postanawia świadomie pozostawić psa w schronisku, dlatego jeszcze raz apelujemy:

 ZANIM ZGŁOSISZ NAM PROBLEM UPEWNIJ SIĘ, ŻE NASZA INTERWENCJA JEST NIEZBĘDNA!
Gmina Kamienica Polska
Gmina Kamienica Polska położona jest w dorzeczu Warty, 18 kilometrów od Częstochowy. Kamienica Polska jest gminą wiejską obejmującą obszar sześciu sołectw: Osiny, Wanaty, Rudnik Wielki, Zawisna, Zawada i Kamienica Polska, która stanowi siedzibę władz administracyjnych gminy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).