Piątek, 18 czerwca 2021r. | Imieniny: Marka, Elzbiety
Pokaż menu

2 maja – Dzień Flagi

01 maja, 2021
2 maja – Dzień Flagi

2 maja – Dzień Flagi

Dzień Flagi Rzeczpospolitej to stosunkowo młode święto obchodzone w Polsce. Jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. To, że Święto Flagi obchodzimy 2 maja ma swoje podłoże historyczne. Tego dnia 1945 roku została przez polskich żołnierzy zawieszona w Berlinie flaga biało – czerwona, co było symbolicznym zakończeniem epoki okupacji nazistowskiej. W latach Polski Ludowej władze komunistyczne wydały zakaz wywieszania flag państwowych dla upamiętniania tego wydarzenia.

Jak podaje Słownik Języka Polskiego PWN flaga to przymocowany do drzewca kawałek tkaniny określonej formy i barwy. Tyle definicja, a czym dla nas jest flaga narodowa? Czy wiemy skąd wzięły kolory flagi polskiej? Może pamiętamy wierszyk „Barwy ojczyste” Czesława Janczarskiego:

Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie,
A na tej fladze, biel i czerwień,
Czerwień to miłość,
Biel serce czyste,
Piękne są nasze barwy ojczyste.

Kolory flagi Polski towarzyszą nierozerwalnie dziejom historycznym naszego narodu. Czerwień może symbolizować krew przelaną w obronie kraju. Biel to w zakresie wartości duchowych - czystość.

W Koniecpolu flaga państwowa nareszcie znalazła należne jej miejsce. Przed najważniejszym  budynkiem w mieście – Urzędem Miasta i Gminy stanął maszt, na którym od tej pory przy  okazji świąt państwowych i ważnych wydarzeń będzie powiewała flaga.

Zawieśmy wszyscy flagi na naszych domach 2 maja. Wyraźmy nasz szacunek do symbolu narodowego. Bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami!

Galeria

  • Powiększ zdjęcieGmina Koniecpol
Zgodnie z podziałem geobotanicznym tereny Koniecpola leżą w dwóch krainach: Wyżynie Krakowsko - Częstochowskiej i Świętokrzyskiej. Wiele tu malowniczych zakątków, pięknych krajobrazów, ale też interesujących zabytków i miejsc związanych z ważnymi wydarzeniami w historii Polski. Dumą gospodarzy Ziemi Koniecpolskiej są tutejsze lasy. Duże kompleksy leśne o zróżnicowanym drzewostanie doskonale nadają się do obserwacji przyrody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).