Sobota, 19 czerwca 2021r. | Imieniny: Gerwazego, Protazego
Pokaż menu

Obowiązek wymiany kotłów – rok 2021

08 maja, 2021
Obowiązek wymiany kotłów – rok  2021

Obowiązek wymiany kotłów – rok 2021

W roku 2017 Sejmik Województwa śląskiego przyjął uchwałę antysmogową, nakładającą obowiązek wymiany kotłów emitujących zanieczyszczenia do powietrza na ekologiczne źródła ciepła. Obowiązek ten dotyczy wszystkich użytkowników kotłów, pieców i kominków na paliwo stałe. Regulacjom, które wprowadza w/w uchwała muszą podporządkować się mieszkańcy województwa, osoby prowadzące działalność gospodarczą (kotły o mocy do 1 MW), właściciele budynków wielorodzinnych, spółdzielnie i wspólnoty oraz samorządy lokalne. W pierwszej kolejności należy wymienić kotły pozaklasowe eksploatowane ponad 10 lat, na nowe – co najmniej 5 klasy lub zastosowanie innego bardziej ekologicznego źródła ciepła np. pompy ciepła.

Co grozi za niedostosowanie się do zapisów uchwały antysmogowej?

Kto nie zastosuje się do ograniczeń, nakazów lub zakazów uchwały antysmogowej, podlega karze grzywny od 500 do 5.000 zł. Sankcje stosowane będą w przypadku naruszenia postanowień w/w uchwały i określone zostały na podstawie art. 334 Prawa ochrony środowiska.

Dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła –  informacje na naszej stronie internetowej w zakładce: Program Czyste Powietrze.

Źródło: https://powietrze.slaskie.pl/

https://powietrze.slaskie.pl/content/kiedy-wymienic-kociol-piec-lub-kominek

Link do uchwały antysmogowej:

https://powietrze.slaskie.pl/content/uchwala-sejmiku-nr-v3612017

Pliki do pobrania

Galeria

  • Powiększ zdjęcieGmina Koniecpol
Zgodnie z podziałem geobotanicznym tereny Koniecpola leżą w dwóch krainach: Wyżynie Krakowsko - Częstochowskiej i Świętokrzyskiej. Wiele tu malowniczych zakątków, pięknych krajobrazów, ale też interesujących zabytków i miejsc związanych z ważnymi wydarzeniami w historii Polski. Dumą gospodarzy Ziemi Koniecpolskiej są tutejsze lasy. Duże kompleksy leśne o zróżnicowanym drzewostanie doskonale nadają się do obserwacji przyrody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).