Poniedziałek, 15 lipca 2024r. | Imieniny: Henryka, Wlodzimierza, Dawida
Pokaż menu

Ostrzeżenie o szkodliwości Barszczu Sosnowskiego

16 maja, 2016
Radoszewnica - Dwór Ostrowskich - Archiwum Państwowe w Łodzi / Wikipedia / CC0 Radoszewnica - Dwór Ostrowskich - Archiwum Państwowe w Łodzi / Wikipedia / CC0

Ostrzeżenie o szkodliwości Barszczu Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego, czyli potocznie “zemsta Stalina”, to roślina, która jest bardzo niebezpieczna dla ludzi, a zwłaszcza dzieci. Kontakt z nią powoduje oparzenie skóry, podobne do oparzenia wrzątkiem, czego następstwem są ropne pęcherze gojące się nawet przez kilka lat. Kontakt z tą rośliną może w niektórych przypadkach spowodować nawet zgon.

W czasach stalinowskich rozpoczęto jego uprawę na wielką skalę, ponieważ miał służyć jako pasza dla bydła, jednak niedługo potem zaprzestano jego uprawy.

Barszcz Sosnowskiego można spotkać w miejscach nieużytkowanych przez człowieka, czyli głównie na łąkach i przy drogach. Rośnie także wzdłuż brzegów rzek i jezior, na polach uprawnych, pastwiskach, w ogrodach i parkach. Coraz częściej można go spotkać w żyznych lasach olchowych, a także łęgowych, które rosną nad rzekami i potokami.

Barszcz Sosnowskiego można pomylić z Barszczem zwyczajnym (całkowicie bezpiecznym), jednak najbardziej różnią je osiągane wymiary. Barszcz Sosnowskiego osiąga od 1 do 4 metrów wysokości, łodyga jest z góry zielona, ku dołowi zwykle pokryta purpurowymi plamkami. Barszcz zwyczajny natomiast osiąga wysokość od 50 do 150 cm i jest mniej okazały od Sosnowskiego. Jeżeli dojdzie do kontaktu skóry z sokiem wydzielanym przez Barszcz Sosnowskiego, należy jak najszybciej przemyć miejsce zetknięcia chłodną wodą i skontaktować się z lekarzem.

Barszcz Sosnowskiego ma silne działanie toksyczne i alergizujące. Wydziela parzącą substancję, która może powodować zapalenie skóry oraz błon śluzowych, powstawanie pęcherzy i trudno gojących się ran. Jego parzące działanie nasila się podczas słonecznej pogody, wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza. Szczególne niebezpieczeństwo stwarza dla dzieci i osób cierpiących na alergie.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Barszcz Sosnowskiego

    Barszcz Sosnowskiego

  • Powiększ zdjęcie Barszcz Sosnowskiego

    Barszcz Sosnowskiego

  • Powiększ zdjęcie Barszcz Sosnowskiego

    Barszcz Sosnowskiego
Gmina Koniecpol
Zgodnie z podziałem geobotanicznym tereny Koniecpola leżą w dwóch krainach: Wyżynie Krakowsko - Częstochowskiej i Świętokrzyskiej. Wiele tu malowniczych zakątków, pięknych krajobrazów, ale też interesujących zabytków i miejsc związanych z ważnymi wydarzeniami w historii Polski. Dumą gospodarzy Ziemi Koniecpolskiej są tutejsze lasy. Duże kompleksy leśne o zróżnicowanym drzewostanie doskonale nadają się do obserwacji przyrody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).