Środa, 19 stycznia 2022r. | Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Pokaż menu

Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej

04 stycznia, 2022
Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Konopiskach informuje, że otrzymał środki finansowe w kwocie 71 400,00 zł z Funduszu Solidarnościowego w ramach Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2022.

Otrzymane środki wykorzystane zostaną w okresie od 3 stycznia – 31 grudnia 2022r. na wprowadzenie usług asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej dla uczestników Programu:

 1. dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
 2. osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o niepełnosprawności: o stopniu znacznym lub o stopniu umiarkowanym (lub równoważnych).

Usługi asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej świadczone będą bezpłatnie przez pracownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Konopiskach.

Limity godzin usług asystencji przypadających na 1 uczestnika:

 • 840 godzin rocznie dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną;
 • 720 godzin rocznie dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności;
 • 360 godzin rocznie dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
 • 360 godzin rocznie dla dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. 

Usługi asystencji osobistej mogą w szczególności polegać na pomocy asystenta w:

 • wykonywaniu czynności dnia codziennego dla uczestnika Programu;
 • wyjściu, powrocie lub dojazdach z uczestnikiem Programu w wybrane przez uczestnika miejsca;
 • załatwianiu spraw urzędowych;
 • korzystaniu z dóbr kultury (np. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy);
 • zaprowadzaniu dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności do placówki oświatowej lub przyprowadzaniu ich z niej.

Szczegółowy zakres czynności usług wykonywanych w ramach asystencji osobistej wymieniony jest w załączniku do niniejszej informacji.

Osoby niepełnosprawne, ich opiekunowie prawni lub przedstawiciele ustawowi mogą składać karty zgłoszenia do Programu w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Konopiskach ul. Lipowa 1. Do karty należy dołączyć:

 • orzeczenie o niepełnosprawności (w przypadku dziecka do 16 roku życia)
 • orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, lub równoważne (w przypadku osoby, która ukończyła 16 rok życia);

Magdalena Badora
Kierownik GOPS Konopiska

kategoria: Powiązane pliki [2]
format Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
docx WZÓR
Karta zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”– edycja 2022
22-01-04 14:47 34.53KB
pobierz
plik: WZÓR
Karta zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”– edycja 2022
docx WZÓR
Zakres czynności w ramach usług asystenta do Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”– edycja 2022
22-01-04 14:48 24.79KB
pobierz
plik: WZÓR
Zakres czynności w ramach usług asystenta do Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”– edycja 2022Gmina Konopiska
Miejscowość Konopiska zawdzięcza swoją nazwę konopii, którą uprawiali mieszkańcy okolicy. W skład gminy wchodzą następujące sołectwa: Konopiska (siedziba urzędu gminy), Aleksandria I, Aleksandria Druga, Hutki, Jamki, Kopalnia, Leśniaki, Łaziec, Rększowice, Walaszczyki, Wąsosz, Wygoda, Korzonek, Kowale.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).