Piątek, 13 września 2024r. | Imieniny: Eugenii, Aureliusza, Jana
Pokaż menu

Egzamin ósmoklasistów

16 lipca, 2024
Leśniczówka w Hutkach - Przykuta / Wikipedia / GFDL Leśniczówka w Hutkach - Przykuta / Wikipedia / GFDL

Egzamin ósmoklasistów odbył się od 14 do 16 maja br. w trzech szkołach podstawowych gminy Konopiska. Do egzaminu przystąpiło 27 uczniów z trzech klas ósmych szkół podstawowych. 

Egzamin  składał się z trzech części: 

I część- język polski:

Arkusz standardowy zawierał 18 zadań. Za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań można było uzyskać maksymalnie 45 punktów, w tym 12 punktów za rozwiązanie zadań zamkniętych i 33 punkty za rozwiązanie zadań otwartych. Arkusz składał się z dwóch części. Pierwsza część zawierała 17 zadań zorganizowanych wokół dwóch tekstów zamieszczonych w arkuszu: tekstu literackiego (fragmentu Kamieni na szaniec Aleksandra Kamińskiego) oraz nieliterackiego (fragmentu tekstu O szczęściu Frédérica Lenoira). Zadania w tej części arkusza wymagały od ucznia znajomości tematyki, problematyki i treści wybranych lektur obowiązkowych, udzielenia odpowiedzi na pytania dotyczące treści tekstów zawartych w arkuszu egzaminacyjnym, interpretacji tekstu kultury - gry planszowej - oraz napisania ogłoszenia. W drugiej części arkusza uczeń wybierał jeden z dwóch tematów wypracowania: wypowiedź o charakterze argumentacyjnym - rozprawkę  albo wypowiedź o charakterze twórczym - opowiadanie.

Wyniki egzaminu z języka polskiego:

średnia krajowa - 61,00 %

średnia powiatowa - 61,57 %

średnia w gminie Konopiska - 65,70 % 

II część - matematyka:

Arkusz standardowy zawierał 19 zadań, w tym 15 zadań zamkniętych (zadania wyboru wielokrotnego, zadania prawda-fałsz i zadania na dobieranie) i 4 zadania otwarte. Za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań można było uzyskać maksymalnie 25 punktów. Zadania w arkuszu egzaminacyjnym obejmowały wymagania egzaminacyjne z zakresu m.in. arytmetyki, algebry i geometrii. Od ósmoklasistów wymagały uważnej analizy treści i elementów graficznych, a w przypadku zadań otwartych - dodatkowo zaplanowania i zapisania kolejnych etapów rozwiązania oraz podania wyniku.

Wyniki egzaminu z matematyki:

średnia krajowa - 52,00 %

średnia powiatowa - 51,79 %

średnia w gminie Konopiska- 55,56 % 

III część - język obcy nowożytny (język angielski):

Arkusz standardowy zawierał 46 zadań, zgrupowanych w 14 wiązek. Za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań można było uzyskać maksymalnie 55 punktów, w tym 34 punkty (62%) za rozwiązanie zadań zamkniętych (zadania wyboru wielokrotnego, zadania na dobieranie) oraz 21 punktów (38%) za rozwiązanie zadań otwartych. Zadania otwarte wymagały od ósmoklasistów samodzielnego sformułowania odpowiedzi (zadania z luką i/lub odpowiedzi na pytania) oraz zredagowania krótkiego tekstu użytkowego (wpisu na stronę internetową w języku angielskim oraz e-maila w pozostałych językach).

Wyniki egzaminu z języka angielskiego:

średnia krajowa - 66 %

średnia powiatowa - 65,30 %

średnia w gminie Konopiska- 63,59 % 

 

Wyniki w poszczególnych szkołach

 

 

język polski

matematyka

język angielski

Miejscowość   Szkoła Podstawowa

liczba zdających

wynik średni (%)

liczba zdających

wynik średni (%)

liczba zdających

wynik średni (%)

SP Rększowice

5

69,20

5

68,00

5

53,20

SP Konopiska

16

64,38

16

47,00

18

61,44

SP Kopalnia

6

66,33

6

68,00

6

78,67

  

Wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom składamy gratulacje,  a absolwentom naszych szkół powodzenia na dalszej drodze edukacji.

  

Referat Oświaty i Sportu




Gmina Konopiska
Miejscowość Konopiska zawdzięcza swoją nazwę konopii, którą uprawiali mieszkańcy okolicy. W skład gminy wchodzą następujące sołectwa: Konopiska (siedziba urzędu gminy), Aleksandria I, Aleksandria Druga, Hutki, Jamki, Kopalnia, Leśniaki, Łaziec, Rększowice, Walaszczyki, Wąsosz, Wygoda, Korzonek, Kowale.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).