Środa, 31 maja 2023r. | Imieniny: Anieli, Petroneli
Pokaż menu

EKOPIKNIK Gminy Konopiska

24 kwietnia, 2023
Urząd Gminy Konopiska - Waraciła / Wikipedia / CC BY-SA 4.0 Urząd Gminy Konopiska - Waraciła / Wikipedia / CC BY-SA 4.0

W dniu 22 kwietnia 2023 w ramach Międzynarodowego Dnia Ziemi odbył się na terenie Kompleksu Sportowo-Rekreacyjnego „Pająk” EKOPIKNIK Gminy Konopiska połączony ze sprzątaniem okolic rzeki Konopki w ramach ogólnopolskiej akcji „Operacja Czysta Rzeka”.

O godzinie 9:00 uczestnicy zebrani na terenie Stajni „Don Camillo” przy ul. Źródlanej w Konopiskach zostali wyposażeni w ochronne rękawiczki oraz worki na śmieci i wyruszyli w stronę Zalewu „Pająk” wzdłuż rzeki Konopki. „Operacji Czysta Rzeka” to akcja, której celem jest wspólne zadbanie o świat wokół nas. To społeczne zaangażowanie wielu środowisk lokalnych, które poświęcając swój czas i energię chcą zmienić i oczyścić z zalegających śmieci: rzeki, lasy, przydrożne trakty i swoje najbliższe otoczenie. Grupa ok. 70 dzieci i młodzieży pod opieką dorosłych pozbierała liczne śmieci
w wzdłuż rzeki, a następnie udała się w kierunku siedziby Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Konopiskach.

Przybyłych uczestników wydarzenia na miejscu przywitał Gospodarz Gminy Konopiska Wójt Jerzy Żurek, który podziękował wszystkim za uczestnictwo i ogromne zaangażowanie w akcję. Wójt zachęcił do wspólnego dbania o naszą gminę, która jest dobrem wspólnym oraz życzył wszystkim wspaniałej zabawy na EKOPIKNIKU. Wśród uczestników wydarzenia byli obecni: Zastępca Kierownika Ośrodka Edukacji ZPKWŚ oddział w Kalinie Magdalena Habrajska, pracownik Nadleśnictwa Herby Marcin Gibaszek, leśniczy Nadleśnictwa Herby Krzysztof Wołczyk, Radna Powiatu Częstochowskiego Joanna Tekiela, Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Hutkach Tamara Gwóźdź oraz nauczyciele i członkinie Kół Gospodyń Wiejskich.

W ramach pikniku szczególnie dzieci i młodzież korzystali z szeregu atrakcji. Akademia Rowerowa dała możliwość podszkolenia swoich umiejętności rowerowych w miasteczku ruchu drogowego przy profesjonalnych przeszkodach. Ogromy wybór rowerów umożliwił uczestnictwo dzieciom w każdym wieku. Stoisko Nadleśnictwa Herby prezentowało liczne leśne eksponaty oraz umożliwiało dyskusję dotyczącą ekologii i leśnictwa. Organizowane przez Pana Marcina Gibaszka mini konkursy nagrodzone zostały ciekawymi ekologicznymi nagrodami. Stowarzyszenie Eko-Hutki zaprezentowały wyroby z recyklingu, które były dostępne dla każdego. Przy ich stanowisku można było poszerzyć wiedzę na temat surowców wtórnych oraz dowiedzieć się, jak wygląda ekologia w naszym najbliższym otoczeniu. Na najmłodszych uczestników czekał 30 metrowy dmuchaniec, popcorn i wata cukrowa oraz kiełbaska z ogniska. Wystawiony został również kontener na elektrośmieci, którego mieszkańcy gminy zapełniali przywiezionymi odpadami.

Kolejną z atrakcji pikniku był quiz ekologiczny, podczas którego uczestnicy odpowiadając na pytania mogli wygrać drzewka ufundowane przez Nadleśnictwo Herby i Gminę Konopiska. Na zakończenie odbyło się wspólne malowanie obrazu o tematyce „Przyroda wokół nas” pod kierunkiem Sylwii Rogacz z GCKiSu. Piknik zorganizowany przez Gminne Centrum Kultury i Sportu w Konopiskach odbył się przy ogromnym wsparciu sponsorów:

 • PZOM Strach sp. z o.o.
 • ECOFAN - Grzegorz Nocoń
 • PARK KORZONEK - Asteniusz Myśliwiec
 • ALEKSANDRIA Dariusz Moczarski Sp. k.
 • MIEDZIŃSKI Grupa Kapitałowa Sp. z o.o.

oraz naszych Partnerów:

 • Nadleśnictwo Herby,
 • Ośrodek Edukacyjny Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego Oddział w Kalinie
 • Stowarzyszenie Eko-Hutki
 • Stajnia „Don Camillo”
 • Koło Wędkarskie „Art-Fish”
 • OSP Hutki

Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo w EKOPIKNIKU Gminy Konopiska. Do zobaczenia za rok.
Gmina Konopiska
Miejscowość Konopiska zawdzięcza swoją nazwę konopii, którą uprawiali mieszkańcy okolicy. W skład gminy wchodzą następujące sołectwa: Konopiska (siedziba urzędu gminy), Aleksandria I, Aleksandria Druga, Hutki, Jamki, Kopalnia, Leśniaki, Łaziec, Rększowice, Walaszczyki, Wąsosz, Wygoda, Korzonek, Kowale.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).