Poniedziałek, 17 czerwca 2024r. | Imieniny: Laury, Marcjana, Alberta
Pokaż menu

FESTIWAL NAUKI W KONOPISKACH

08 czerwca, 2016
Urząd Gminy Konopiska - Waraciła / Wikipedia / CC BY-SA 4.0 Urząd Gminy Konopiska - Waraciła / Wikipedia / CC BY-SA 4.0

 

1 czerwca br. odbył się w naszym gimnazjum Festiwal Nauki.  Został on pomyślany jako impreza podsumowująca wszystkie przedsięwzięcia realizowane w ramach ogólnopolskiego projektu „Szkoła z Klasą”.
W ramach festiwalu uczniowie gimnazjum obejrzeli prezentację multimedialną przypominającą, jakie działania podejmowali w roku szkolnym 2015/2016 oraz jakie ścieżki przedmiotowe realizowali. Były to m.in.:

- „Odkrywaj, eksperymentuj, dociekaj” – ścieżka realizowana na zajęciach fizyki, chemii, biologii i geografii,
- „Projekt edukacyjny” – realizowany na zajęciach historii,
- „Czytanie ze zrozumieniem” – ścieżka realizowana na języku polskim.

Zadaniem wybranym do realizacji przez panią dyrektor Ilonę Ujmę było wprowadzenie e-dziennika. W ramach tego zadania przeprowadzono szkolenie rady pedagogicznej, wdrożono nauczycieli do pracy z e-dziennikiem, udostępniono wgląd do zasobów e-dziennika rodzicom i uczniom. Po obejrzeniu prezentacji odbył się konkurs „Jeden z dziewięciu”. Wzięło w nim udział po 2 uczniów z każdej klasy gimnazjum. Mieli oni za zadanie odpowiedzieć niezwłocznie na pytania z dziedziny fizyki, chemii, biologii, geografii, historii i języka polskiego. Widownia żywiołowo reagowała na sukcesy i porażki swoich reprezentantów.  Zwycięzcami konkursu zostali uczniowie klasy I b Anna Fornalik i Maciej Świącik. 

Kolejną atrakcją Festiwalu Nauki były bardzo ciekawe doświadczenia z fizyki (drgania i dźwięki) oraz chemii (wybuch wulkanu a reakcje chemiczne) wykonywane przez zespoły uczniów pod opieką nauczycieli.

Miłośnicy naszego regionu wzięli również udział w konkursie „Najciekawsze miejsca na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej”. Ich zadaniem było rozpoznanie i nazwanie wskazanych na fotografii  miejsc, z których słynie nasza kraina geograficzna.

W przerwach między konkursami uczniowie mogli obejrzeć układy taneczne przygotowane samodzielnie przez uczennice klas I – III gimnazjum oraz zapoznać się z wystawą fotograficzną ilustrującą pracę przy projekcie „Szkoła z Klasą” na jej poszczególnych etapach. Na zakończenie nauczyciele wychowania fizycznego przygotowali  konkursy sportowe dla uczniów gimnazjum oraz przybyłych na Dzień Otwarty gości z okolicznych szkół podstawowych. Rywalizacja i wspólne kibicowanie dostarczyły uczestnikom festiwalu wielu emocji. Festiwal Nauki uświadomił uczniom ogrom wykonanej pracy, a uczestniczenie w projekcie było cenną lekcją pracy zespołowej nad wspólnym ogólnoszkolnym przedsięwzięciem.

 Anna Banaśkiewicz
Gmina Konopiska
Miejscowość Konopiska zawdzięcza swoją nazwę konopii, którą uprawiali mieszkańcy okolicy. W skład gminy wchodzą następujące sołectwa: Konopiska (siedziba urzędu gminy), Aleksandria I, Aleksandria Druga, Hutki, Jamki, Kopalnia, Leśniaki, Łaziec, Rększowice, Walaszczyki, Wąsosz, Wygoda, Korzonek, Kowale.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).