Sobota, 19 kwietnia 2025r. | Imieniny: Adolfa, Tymona, Leona
Pokaż menu

“Gdyby nie było chrztu, nie byłoby Polski”

20 kwietnia, 2016
Leśniczówka w Hutkach - Przykuta / Wikipedia / GFDL Leśniczówka w Hutkach - Przykuta / Wikipedia / GFDL

 

W roku 2016 przypada  1050 rocznica ważnego dla Polski i Polaków wydarzenia, które miało i ma ogromne znaczenie dla wszystkich pokoleń, sięgając do czasów współczesnych. Tym wydarzeniem istotnym dla historii naszego kraju jest niewątpliwie przyjęcie przez władcę Polski Mieszka I Chrztu w 966 r. Datę przyjęto jako początek istnienia Państwa Polskiego.

Według średniowiecznego zwyczaju ceremonia przyjęcia wiary odbywała się najczęściej w Wielką Sobotę Wielkanocną. W 966 r. przypadała ona 14 kwietnia. Data ta jest prawdopodobną datą chrztu Mieszka I i jego otoczenia. Miejsce chrztu nie zostało dokładnie określone. Być może była to Ratyzbona lub Rzym. Lecz najbardziej prawdopodobne jest również ochrzczenie władcy Polski w stolicy państwa – Gnieźnie, a także w Poznaniu lub na Ostrowie Lednickim, w którym odkryto baptysterium, datowane na drugą połowę X wieku.

Aby uczcić te wydarzenia i przypomnieć ich przebieg uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rększowicach w sposób niezwykle ciekawy i realistyczny przybliżyli nam dzieje naszego kraju związane z tym ważnym wydarzeniem.

           W uroczystości uczestniczyły władze Gminy Konopiska: Wójt Gminy Konopiska Pan Jerzy Żurek, Przewodniczący Rady Gminy Konopiska Pan Edward Bałdyga, radny miejscowości Rększowice Pan Stanisław Górniak oraz proboszcz  Parafii pod wezwaniem NSPJ w Rększowicach ks. Jerzy Mielczarek, którzy obejrzeli występ uczniów wspólnie z licznie zgromadzonymi rodzicami dzieci.

Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wcielili się w role Mieszka I, Dobrawy, Bolesława Okrutnego, mnichów, dworzan, biskupa Jordana, czy też najdzielniejszych wojów polskiego władcy. Dopracowane do najwyższego poziomu walory estetyczne, odpowiedni dobór eksponatów i strojów, a przede wszystkim niezwykle spójne i chronologicznie przedstawione treści sprawiły, że widowisko miało szczególny charakter i niepowtarzalny nastrój. Nad całością przedstawienia czuwali nauczyciele Pani Sybila Hofman – Migdalska i  Pan Bartłomiej Olszewski.

Scenariusz napisała sama historia, a uroczystość, w której braliśmy udział przeniosła nas w najgłębsze zakamarki dziejów Polski. Była to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed lat, do pielęgnowania patriotyzmu oraz do przeżycia dumy z tego, że jest się Polakiem. Wyszliśmy bogatsi w wiedzę, a niezapomniane przeżycia  na pewno długo pozostaną w naszej pamięci.

 

 



Gmina Konopiska
Miejscowość Konopiska zawdzięcza swoją nazwę konopii, którą uprawiali mieszkańcy okolicy. W skład gminy wchodzą następujące sołectwa: Konopiska (siedziba urzędu gminy), Aleksandria I, Aleksandria Druga, Hutki, Jamki, Kopalnia, Leśniaki, Łaziec, Rększowice, Walaszczyki, Wąsosz, Wygoda, Korzonek, Kowale.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).