Czwartek, 13 czerwca 2024r. | Imieniny: Lucjana, Antoniego
Pokaż menu

Msza Święta Intencyjna ku Pamięci Tadeusza Sączka

27 maja, 2024
Leśniczówka w Hutkach - Przykuta / Wikipedia / GFDL Leśniczówka w Hutkach - Przykuta / Wikipedia / GFDL

Dnia 25 maja 2024 roku, o godzinie 12:00, w kościele św. Walentego w Konopiskach odbyła  się uroczysta Msza Święta ku Pamięci Tadeusza Sączka. Po zakończeniu nabożeństwa, uczestnicy przeszli na pobliski cmentarz, gdzie poświecono pamiątkową płytę nagrobkową na rodzinnym grobie. Uroczystość ta miała na celu uczczenie pamięci Tadeusza Sączka, zasłużonego strażaka, żołnierza i bohatera.

Tadeusz Sączek urodził się w miejscowości Konopiska i przez całe swoje życie był ściśle związany z tą społecznością. W latach 1932-1939 Tadeusz Sączek pełnił funkcję strażaka w Ochotniczej Straży Pożarnej w Konopiskach. W czasie II wojny światowej (1941-1945) dołączył do Armii Generała Władysława Andersa. Jako żołnierz tej formacji brał udział w Bitwie pod Monte Cassino w 1944 roku. Bitwa ta była jednym z kluczowych momentów w kampanii włoskiej i przyczyniła się do zwycięstwa Aliantów. Po wojnie Tadeusz Sączek osiedlił się w Londynie, gdzie zmarł w 2001 roku. Teraz, po latach, jego rodzina i społeczność Konopisk uczcili jego cześć. Jest to symboliczne zakończenie jego życiowej podróży i dowód pamięci oraz wdzięczności za jego służbę i poświęcenie.

Podczas uroczystości Prezes Stowarzyszenia Zwyczajnego „Rodzina Wojskowa 74 GPP” Marian Berbesz wyróżnił także medalem za zasługi Stanisława Sączka, Wójta Gminy Konopiska Artura Brędzel oraz Dyrektora Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Konopiskach Marcina Kowalskiego. W tymże pułku (74 GGP) służbę zasadniczą przed wojną odbył również Tadeusz Sączek.
Gmina Konopiska
Miejscowość Konopiska zawdzięcza swoją nazwę konopii, którą uprawiali mieszkańcy okolicy. W skład gminy wchodzą następujące sołectwa: Konopiska (siedziba urzędu gminy), Aleksandria I, Aleksandria Druga, Hutki, Jamki, Kopalnia, Leśniaki, Łaziec, Rększowice, Walaszczyki, Wąsosz, Wygoda, Korzonek, Kowale.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).