Wtorek, 10 września 2024r. | Imieniny: Lukasza, Aldony, M?cislawa
Pokaż menu

Prezentacja książki pt. “Ziemia Częstochowska – obrzędowość doroczna oraz tradycyjna zabudowa”.

30 października, 2023
Fragment użytku ekologicznego Jeziorko w pobliżu Korzonka - Przykuta / Wikipedia / CC BY-SA 3.0 Fragment użytku ekologicznego Jeziorko w pobliżu Korzonka - Przykuta / Wikipedia / CC BY-SA 3.0

W dniu 27 października 2023 roku w Gminnej Hali Sportowej w Konopiskach mieszkańcy i miłośnicy tradycji ziemi częstochowskiej mieli okazję zgłębić jej długoletnią historię, obrzędowość oraz tradycyjną zabudowę na wyjątkowej promocji książki pt. "Ziemia Częstochowska - obrzędowość doroczna oraz tradycyjna zabudowa".

Dr Robert Garstka i Aleksander Lysko, czyli pracownicy Instytutu Korfantego w Katowicach, dwaj eksperci z dziedziny etnografii, zaprezentowali swoje najnowsze dzieło, które odkrywa nieznane dla wielu aspekty życia kulturalnego ziemi częstochowskiej. Książka "Ziemia Częstochowska - obrzędowość doroczna oraz tradycyjna zabudowa" jest owocem dwuletnich badań i pasji autorów do tej ziemi. Działa ona jak klucz, który otwiera drzwi do często tajemniczych i mało znanych obrzędów i tradycji, które kształtują życie mieszkańców tego regionu. Garstka i Lysko nie tylko dostarczają opisów i analiz, ale również ukazują bogactwo kultury i historii na pięknych fotografiach i ilustracjach.

Prelekcja była okazją do wysłuchania autorów i zgłębienia tajemnic ziemi częstochowskiej. Dr Robert Garstka, historyk kultury i antropolog, przedstawił interesujące spojrzenie na obrzędy i zwyczaje, które przetrwały przez wieki w tej okolicy. Aleksander Lysko, znany fotografik, zaprezentował swoje unikalne prace dokumentujące tradycyjną zabudowę ziemi częstochowskiej. Jego zdjęcia ukazały piękno i urok wsi oraz miasteczek w tym regionie.

Dziękujemy wszystkim kołom gospodyń wiejskich oraz placówkom oświatowym z terenu naszej gminy za zaangażowanie i wkład w kultywowanie tradycyjnych obrzędów i współpracę, której efektem finalnym jest wydana publikacja.




Gmina Konopiska
Miejscowość Konopiska zawdzięcza swoją nazwę konopii, którą uprawiali mieszkańcy okolicy. W skład gminy wchodzą następujące sołectwa: Konopiska (siedziba urzędu gminy), Aleksandria I, Aleksandria Druga, Hutki, Jamki, Kopalnia, Leśniaki, Łaziec, Rększowice, Walaszczyki, Wąsosz, Wygoda, Korzonek, Kowale.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).