Wtorek, 16 kwietnia 2024r. | Imieniny: Kseni, Cecylii, Bernardety
Pokaż menu

Promesa MSWiA dla OSP Konopiska na zakup pojazdu

12 kwietnia, 2023
Fragment użytku ekologicznego Jeziorko w pobliżu Korzonka - Przykuta / Wikipedia / CC BY-SA 3.0 Fragment użytku ekologicznego Jeziorko w pobliżu Korzonka - Przykuta / Wikipedia / CC BY-SA 3.0

Pod koniec 2022 r. jednostka OSP Konopiska za pośrednictwem Komendy Miejskiej PSP w Częstochowie rozpoczęła starania o przyznanie dofinansowania zakupu lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Pozytywny wynik starań o środki finansowe z ministerstwa wymagał zabezpieczenia odpowiedniej kwoty na zakup samochodu ze środków własnych jednostki OSP, a także z innych źródeł przez nią pozyskanych, w tym również z budżetu gminy Konopiska.

22 lutego br. wiceminister Maciej Wąsik zatwierdził zestawienie jednostek OSP, które w 2023 r. otrzymają dofinansowanie zakupu samochodów ratowniczo-gaśniczych. W zestawieniu znalazła się także nasza jednostka OSP w Konopiskach.

Uroczyste wręczenie promes dotacji celowej na zakup samochodów dla jednostek OSP z terenu powiatu Częstochowskiego odbyło się 31 marca 2023 r. (piątek), o godz. 15:00 w Komendzie Miejskiej PSP w Częstochowie.

Warto dodać, że jednostka OSP Konopiska jest jedną z dwóch jednostek OSP z terenu gminy Konopiska, która należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W związku z powyższym wraz z jednostką OSP Rększowice jest wywoływana w pierwszej kolejności ze Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Częstochowie w przypadku zaistnienia zagrożenia na terenie gminy Konopiska.

Od 2020 r. Wójt Gminy Konopiska Jerzy Żurek rozpoczął proces wymiany starych, wyeksploatowanych samochodów pożarniczych, które są podstawą sprawnego działania każdej jednostki OSP, dającą możliwość wyjazdu do działań ratowniczo-gaśniczych. W latach 2020-2023 gmina wyposażyła jednostki OSP działające na jej obszarze w trzy lekkie samochody ratowniczo-gaśnicze i partycypowała w kosztach zakupu średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Dofinansowanie zakupu lekkiego samochodu pożarniczego dla kolejnej jednostki OSP z terenu gminy wpisuje się więc w proces wymiany pojazdów pożarniczych.

Z danych statystycznych ostatnich lat wyraźnie wynika, że coraz mniej wyjazdów strażaków ratowników dotyczy pożarów, a w znacznej większości są to interwencje związane z miejscowymi zagrożeniami. Corocznie najwięcej wyjazdów wymagają zdarzenia drogowe, takie jak: wypadki, kolizje, ale także rozlane w pasie drogowym substancje, które należy zneutralizować. W sezonie letnim znaczna część interwencji dotyczy usuwania gniazd owadów błonkoskrzydłych. W związku z powyższym wyposażenie jednostki OSP Konopiska w lekki samochód ratowniczo-gaśniczy zwiększy mobilność jednostki ułatwiając możliwość szybkiego wyjazdu w przypadku wystąpienia miejscowych zagrożeń, co zdecydowanie podniesie bezpieczeństwo mieszkańców gminy.
Gmina Konopiska
Miejscowość Konopiska zawdzięcza swoją nazwę konopii, którą uprawiali mieszkańcy okolicy. W skład gminy wchodzą następujące sołectwa: Konopiska (siedziba urzędu gminy), Aleksandria I, Aleksandria Druga, Hutki, Jamki, Kopalnia, Leśniaki, Łaziec, Rększowice, Walaszczyki, Wąsosz, Wygoda, Korzonek, Kowale.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).