Niedziela, 14 kwietnia 2024r. | Imieniny: Bereniki, Waleriana, Justyny
Pokaż menu

SOLVE FOR TOMORROW CAMPUS

09 marca, 2023
Leśniczówka w Hutkach - Przykuta / Wikipedia / GFDL Leśniczówka w Hutkach - Przykuta / Wikipedia / GFDL

W ostatni weekend uczniowie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Kopalni będący finalistami programu Solve for Tomorrow mieli okazję wziąć udział w Solve for Tomorrow Campus. Podczas dwudniowego zjazdu 10 zespołów z całej Polski mogło poznać się podczas inspirujących warsztatów z ekspertami Centrum Nauki Kopernik.

Solve for Tomorrow to unikatowy w Polsce program, w którym młode pokolenie mierzy się z aktualnymi wyzwaniami współczesnego świata, odpowiadając na lokalne problemy. Program skierowany jest do uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz 1-4 szkół ponadpodstawowych, dzięki czemu skutecznie wypełnia lukę w inicjatywach, które przygotowują młodych ludzi do wejścia na rynek pracy w przyszłości. W ramach trwającej II edycji programu zadaniem uczniów było zaproponowanie rozwiązania do jednego z czterech wyzwań współczesności, którymi są: zdrowie, klimat, bezpieczeństwo i integracja. 

Do finałowej fazy programu wyłoniono 10 zespołów. To właśnie oni w ostatni weekend wzięli udział w Solve for Tomorrow Campus, czyli dwudniowym zjeździe, gdzie pod czujnym okiem ekspertów Centrum Nauki Kopernik uczyli się, jak łączyć naukę z technologią.

Inspirujące warsztaty dla finalistów 

Campus został otwarty wspólnie przez Joannę Kalinowską, Dyrektora Rozwoju w Centrum Nauki Kopernik, Tomasza Kulasę, Zastępcę Dyrektora Centrum Transformacji Cyfrowej w Ministerstwie Edukacji i Nauki oraz Magdalenę Olborską, CSR Managera w Samsung Electronics Polska. Pierwszy dzień warsztatów finaliści rozpoczęli od zabawy integracyjnej oraz zmierzenia się problemami bez wykorzystania technologii. Następnie zwiedzili wystawę „Przyszłość jest dziś” w Koperniku oraz rozwiązywali zadania z nią związane. Na koniec odbyła się dyskusja o interakcji między człowiekiem a technologią.

Nie zabrakło też zajęć przygotowujących do prezentacji projektów i wystąpień publicznych. Olaf Krynicki, rzecznik prasowy Samsung Electronics Polska, poprowadził wykład na temat zasad komunikacji. Gościem specjalnym była Kira Sukhoboichenko, założycielka Międzynarodowego Ruchu Latających Plecaczków, która opowiedziała o swojej pasji do działań społecznych. Wskazówkami na przygotowanie skutecznej prezentacji inwestorskiej dla drużyn jako przyszłych startupów podzielił się Paweł Byszuk, ze startupu Plenti, czyli innowacyjnej platformy oferującej wypożyczanie sprzętu elektronicznego. 

Drugiego dnia uczestnicy Solve for Tomorrow Campus mogli eksperymentować i odkrywać, jak używać technologii. Ta część warsztatu odbywała się w laboratoriach, w budynku Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego. To interdyscyplinarne centrum badawczo-rozwojowe, w którym tworzone są innowacyjne produkty i rozwiązania edukacyjne. 

Solve for Tomorrow Campus był ostatnim wspólnym spotkaniem uczestników przed uroczystym ogłoszeniem zwycięzców w kwietniu 2023 roku. 

Program Solve for Tomorrow został objęty patronatem przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, Centrum GovTech, NASK, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Centrum Nauki Kopernik. Partnerem programu jest UNEP/GRID-Warszawa. 

Solve for Tomorrow jest globalnym programem organizowanym przez firmę Samsung. W ramach niego młodzi ludzie mierzą się z aktualnymi wyzwaniami współczesnego świata. To przestrzeń do nauki, wymiany pomysłów oraz projektowania i wprowadzania rozwiązań lokalnych problemów. Celem programu jest rozwijanie kompetencji przyszłości i budowanie poczucia sprawczości w pokoleniu nastolatków i młodych dorosłych.
Gmina Konopiska
Miejscowość Konopiska zawdzięcza swoją nazwę konopii, którą uprawiali mieszkańcy okolicy. W skład gminy wchodzą następujące sołectwa: Konopiska (siedziba urzędu gminy), Aleksandria I, Aleksandria Druga, Hutki, Jamki, Kopalnia, Leśniaki, Łaziec, Rększowice, Walaszczyki, Wąsosz, Wygoda, Korzonek, Kowale.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).