Wtorek, 16 lipca 2024r. | Imieniny: Mariki, Benity, Eustachego
Pokaż menu

SPARTAKIADA GMIN POWIATU CZĘSTOCHOWSKIEGO

14 czerwca, 2016
Fragment użytku ekologicznego Jeziorko w pobliżu Korzonka - Przykuta / Wikipedia / CC BY-SA 3.0 Fragment użytku ekologicznego Jeziorko w pobliżu Korzonka - Przykuta / Wikipedia / CC BY-SA 3.0

Już od samego rana w sobotę 11 czerwca kompleks sportowy „Pająk” w Konopiskach zapełnił się sportowcami reprezentującymi 15 gmin powiatu częstochowskiego, którzy przyjechali, by wziąć udział w reaktywowanej po 9-letniej przerwie Spartakiadzie Gmin Powiatu Częstochowskiego połączonej w tym roku z wojewódzkimi obchodami jubileuszu 70-lecia Ludowych Zespołów Sportowych. Impreza została zorganizowana przez Powiatowe Zrzeszenie LZS, Starostwo Powiatowe w Częstochowie i Urząd Gminy Konopiska.
Oprócz zawodników do Konopisk przyjechało wielu znamienitych gości: przedstawicieli wojewódzkich, powiatowych i gminnych władz samorządowych, działaczy LZS, olimpijczyków z regionu częstochowskiego, a także rodzin i przyjaciół zawodników oraz mieszkańców powiatu. Organizatorzy imprezy oficjalnie ogłosili, że w sobotę został pobity rekord ilości osób przebywających w tym samym czasie na stadionie.

Sprzyjająca zawodom pogoda, wyśmienita organizacja i dobry nastrój uczestników Spartakiady sprawiły, że rywalizacja przebiegała bez zakłóceń, w prawdziwie sportowej i przyjacielskiej atmosferze. Drużyny składające się z zawodników różnej płci i w różnym wieku (od uczniów szkół podstawowych do seniorów) rywalizowały w konkurencjach: piłka nożna, siatkówka, biegi mężczyzn i kobiet, skoki w dal, rzuty do kosza, przeciąganie liny, podnoszenie ciężarów. Odbyło się także kilka konkurencji rekreacyjnych, w których rywalizowali mieszkańcy naszego powiatu i samorządowcy. Najwięcej śmiechu wśród obserwatorów wywołały zwłaszcza biegi na nartach po trawie w parach (dwie osoby na jednej parze nart) i tzw. „dziurawe wiadro” w roli którego wystąpiła wysoka rura z dziesięcioma dziurami, które trzech zawodników starało się zatykać wszelkimi możliwymi sposobami (rękoma, stopami, głowami itp.), by czwarty zawodnik jak najszybciej mógł rurę zapełnić wodą wlewaną wiadrem. Choć niektórzy zawodnicy próbowali chronić się przed zmoczeniem ubierając różnego typu peleryny, na niewiele się to zdało – wszyscy pod koniec konkurencji ociekali wodą.
Wiele emocji towarzyszyło także rywalizacji samorządowców, którzy mieli za zadanie trafić piłką nożną do malutkiej bramki. Próby celności wychodziły różnie, ale wszyscy wójtowie, sekretarze gmin i radni biorący udział w zabawie cieszyli się głośnym dopingiem i gratulacjami ze strony kibiców nie tylko ze swoich gmin.
Miłym akcentem spartakiady był występ jednej z najlepszych orkiestr dętych w Polsce, czyli orkiestry z Konopisk oraz pokaz wdzięku, zręczności i synchronizacji towarzyszących jej mażoretek „Szyk”.
Po zakończeniu wszystkich konkurencji i podliczeniu zebranych przez reprezentacje gmin punktów okazało się, że w klasyfikacji generalnej zwyciężyła gmina Mykanów. Wyniki rywalizacji przedstawiają się następująco:

 1. Mykanów
 2. Konopiska
 3. Lelów
 4. Starcza
 5. Olsztyn
 6. Koniecpol
 7. Janów
 8. Blachownia
 9. Przyrów
 10. Kruszyna
 11. Rędziny
 12. Mstów
 13. Kłomnice
 14. Dąbrowa Zielona
 15. Poczesna

Medale i puchary najlepszym zawodnikom, drużynom i reprezentacjom gmin wręczali m.in.:
Marek Mazur -zastępca przewodniczącego Rady Głównej Krajowego Zrzeszenia LZS,
Stanisław Dąbrowa - wicemarszałek województwa śląskiego IV i V kadencji, Ewa Dederko - olimpijka w triathlonie z Pekinu w 2008 r. zawodniczka WLKS Kmicic Częstochowa, Jacek Staniewski - prezes Śląskiego Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS, Tomasz Czerwiecki - przewodniczący Rady Wojewódzkiej Śląskiego Zrzeszenia LZS, Andrzej Kubat – przewodniczący Rady Powiatu Częstochowskiego, Henryk Kasiura – wicestarosta częstochowski, Krzysztof Smela – członek Zarządu Powiatu Częstochowskiego i przewodniczący Powiatowego Zrzeszenia LZS, Jerzy Żurek – wójt gminy Konopiska.
Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy!

Źródło: http://www.czestochowa.powiat.pl
Gmina Konopiska
Miejscowość Konopiska zawdzięcza swoją nazwę konopii, którą uprawiali mieszkańcy okolicy. W skład gminy wchodzą następujące sołectwa: Konopiska (siedziba urzędu gminy), Aleksandria I, Aleksandria Druga, Hutki, Jamki, Kopalnia, Leśniaki, Łaziec, Rększowice, Walaszczyki, Wąsosz, Wygoda, Korzonek, Kowale.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).