Środa, 21 lutego 2024r. | Imieniny: Eleonory, Fortunata, Roberta
Pokaż menu

Urząd Gminy Konopiska przypomina

14 sierpnia, 0021
Leśniczówka w Hutkach - Przykuta / Wikipedia / GFDL Leśniczówka w Hutkach - Przykuta / Wikipedia / GFDL

Zgodnie z art. 6 ust. 6 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1170 późn. zm.) podatnik zobowiązany jest złożyć informację podatkową.  W związku z powyższym osoby fizyczne są obowiązane złożyć właściwemu organowi podatkowemu informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych, sporządzoną na formularzu według ustalonego wzoru, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie albo wygaśnięcie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości lub od dnia zaistnienia zdarzenia, mającego wpływ na wysokość opodatkowania tj. np. zawarcie  umowy kupna – sprzedaży – darowizny – w formie Aktu Notarialnego, umowy dzierżawy gruntu, rozpoczęcia użytkowania nowego budynku lub wydania decyzji nadzoru budowlanego o oddaniu budynku do użytkowania, rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Od 1 lipca 2019 roku obowiązują nowe, określone przez Ministerstwo Finansów i ujednolicone dla całego kraju druki deklaracji oraz informacji dotyczących podatków: od nieruchomości, rolnego i leśnego wraz z załącznikami. Informacje podatkowe dostępne są na stronie BIP Gminy Konopiska w zakładce: Prawo Lokalne/ Podatki i opłaty lokalne /Rok 2019:  https://www.podatki.gov.pl/podatki-i-oplaty-lokalne/formularze/.

Podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie (art. 54 ustawy z dnia 10 września 1999 r.- Kodeks karnego skarbowego  Dz.U. z 2020 r. poz. 19 z późn.zm.).
Gmina Konopiska
Miejscowość Konopiska zawdzięcza swoją nazwę konopii, którą uprawiali mieszkańcy okolicy. W skład gminy wchodzą następujące sołectwa: Konopiska (siedziba urzędu gminy), Aleksandria I, Aleksandria Druga, Hutki, Jamki, Kopalnia, Leśniaki, Łaziec, Rększowice, Walaszczyki, Wąsosz, Wygoda, Korzonek, Kowale.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).