Niedziela, 28 maja 2023r. | Imieniny: Jaromira, Justa, Justyny
Pokaż menu

Żegnaj Zimo, Witaj Wiosno!

23 marca, 2023
Urząd Gminy Konopiska - Waraciła / Wikipedia / CC BY-SA 4.0 Urząd Gminy Konopiska - Waraciła / Wikipedia / CC BY-SA 4.0

„Marzanno, Marzanno ty zimowa panno, do wody cię wrzucamy, bo Zimę żegnamy”. 

Topienie Marzanny to wielowiekowy polski zwyczaj związany z pierwszym dniem wiosny. Marzanna jest kukłą wykonaną najczęściej ze słomy i bibuły i jest symbolem zimy. Ceremonia jej utopienia, zgodnie z tradycją, ma spowodować odejście zimy i przywitanie wiosny, obudzenie przyrody do życia i powodzenie w uprawie roślin i hodowli zwierząt. 

Zgodnie z tradycją dnia 21 marca 2023 dzieci z I Niepublicznego Przedszkola Lingwistycznego - OXFORD FOR KIDS wraz z Paniami z KGW Wygoda i zaproszonymi gośćmi wyruszyły z przygotowaną Marzanną nad pobliskie rzekę, aby symbolicznie ją utopić. Po wyprawie dzieci zostały zaproszone na słodki poczęstunek. Zastępca Wójta Iwona Lisek podziękowała dzieciom i ich opiekunom za zaangażowanie i chęć kultywowania tradycji oraz obdarowała dzieci małymi prezentami.

Przywitanie wiosny, poprzez rzucenie Marzanny do wody, miało miejsce również  w Publicznym Przedszkolu w Konopiskach oraz w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Konopiskach. Kolorowe korowody pożegnały zimę i przywitały wiosnę wrzucając Marzannę nad pobliską rzekę i do Zalewu Pająk.
Gmina Konopiska
Miejscowość Konopiska zawdzięcza swoją nazwę konopii, którą uprawiali mieszkańcy okolicy. W skład gminy wchodzą następujące sołectwa: Konopiska (siedziba urzędu gminy), Aleksandria I, Aleksandria Druga, Hutki, Jamki, Kopalnia, Leśniaki, Łaziec, Rększowice, Walaszczyki, Wąsosz, Wygoda, Korzonek, Kowale.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).