Poniedziałek, 27 marca 2023r. | Imieniny: Lidii, Ernesta
Pokaż menu

Skorzystaj z bezpłatnego badania kolonoskopii. Może to uratować twoje życie.

06 września, 2022
Skorzystaj z bezpłatnego badania kolonoskopii.  Może to uratować twoje życie.

Skorzystaj z bezpłatnego badania kolonoskopii. Może to uratować twoje życie.

Skorzystaj z bezpłatnego badania kolonoskopii.  Może to uratować twoje życie.

Rak jelita grubego to trzeci pod względem występowania w Polsce nowotwór. Co roku o tej chorobie dowiaduje się ponad 10 000 osób. Rak potrafi rozwijać się w jelitach przez okres 10 lat nie dając o sobie znać. Gdy pojawiają się objawy świadczące o jego obecności często jest już za późno, by uratować zdrowie, a nawet życie. Wystarczy jedynie 20 minutowe badanie kolonoskopii, by sprawdzić w jakim stanie są nasze jelita. Powinny o nim pomyśleć  zwłaszcza osoby, które ukończyły 50 rok życia.

Powiat Częstochowski wraz z Centrum Medycznym INTER–MED, realizują  „Program profilaktycznego wczesnego wykrywania raka jelita grubego dla mieszkańców powiatu częstochowskiego na lata 2022-2025”. Udział w nim rozpoczyna wypełnienie ankiety. Następnie odbywa się konsultacja z lekarzem, który wykona badanie per rectum, wyda receptę na preparat przygotowujący do badania i wyjaśni jego przebieg. Mamy wówczas możliwość uzyskania odpowiedzi na wszystkie pytania związane z badaniem. Badanie kolonoskopii  wykonane w ustalonym podczas konsultacji terminie kończy otrzymanie wyniku badania histopatologicznego (jeżeli było wykonane podczas kolonoskopii) i zaleceń co do dalszego postępowania.

Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka układu pokarmowego – jelita grubego. Badanie poprzedzone jest odpowiednim przygotowaniem, które zapewnia właściwą widoczność ścian jelita i pobrania materiału do badania histopatologicznego w razie potrzeby. Kolonoskopia trwa zaledwie około 20 minut i wykonana jest w poszanowaniu intymności pacjenta, co jest niezwykle ważne ze względu na procedurę wykonania badania.

Do badania nie kwalifikują się osoby, które wykonywały kolonoskopię w ciągu ostatnich 10 lat i mają objawy raka jelita grubego. Te osoby powinny zgłosić się na badanie kolonoskopii po konsultacji ze swoim lekarzem POZ.

Badania są wykonywane do końca października 2022 r.

Wszelkie informacje o Programie uzyskać można w Centrum Medycznym INTER-MED w Częstochowie, ul. 1 Maja 27 lub telefonicznie: 787 653 980

Program finansowany jest z budżetu Starostwa Powiatu Częstochowskiego.

Więcej informacji na https://www.facebook.com/kolonoskopiadlapowiatu

Poniżej zamieszczamy ankietę.

Załączniki:
Gmina Kruszyna
Gmina Kruszyna położona jest na północnym krańcu powiatu częstochowskiego. Przez teren gminy w kierunku północno-południowym przebiegają ważne szlaki komunikacyjne - droga krajowa Nr 1 i droga krajowa Nr 91. Przez obszar Gminy Kruszyna przebiega granica geologiczna Jury Krakowsko - Częstochowskiej i Niecki Nidziańskiej. Obszar gminy jest położony w zlewni rzeki Warty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).