Poniedziałek, 15 lipca 2024r. | Imieniny: Henryka, Wlodzimierza, Dawida
Pokaż menu

Towarzystwo Przyjaciół Kruszyny

17 maja, 2016
Pałac w Kruszynie - Przemysław Rychter / Wikipedia / CC BY-SA 3.0 pl Pałac w Kruszynie - Przemysław Rychter / Wikipedia / CC BY-SA 3.0 pl

"Miłości wszystkiego co polskie, bądź zawsze z nami" - takim mottem kierują się członkowie Towarzystwa Przyjaciół Kruszyny, które do życia zostało powołane 12. listopada 1986 roku.

Celem głównym TPK jest czynne popieranie wszystkich inicjatyw i przedsięwzięć podejmowanych na rzecz rozwoju gminy Kruszyna. Na przestrzeni lat TPK wspierało rozwój lokalnej edukacji oraz podejmowało działania zmierzające do renowacji niszczejących zabytków kultury. TPK ma na swoim koncie wiele osiągnieć, m.in. budowa Obelisku Pamięci Narodowej poświęconego poległym
w powstaniu w roku 1863. Dzięki staraniom członków Towarzystwa wmurowano też pamiątkową tablicę w kościele parafialnym na 200 rocznicę ustanowienia Konstytucji 3 Maja, odnowiono pomnik Powstańców Styczniowych na cmentarzu.

Plenery, wystawy, spotkania organizowane przez TPK zrzeszały wokół siebie artystów, malarzy, poetów, społeczników. Dążąc do integracji środowiska poprzez rozwijanie zainteresowań gminą, kulturą, ochroną zabytków Towarzystwo realizowało główne cele określone w statusie. TPK posiada odnowioną Izbę Pamięci, która mieści się w Zespole Szkolnym w Kruszynie. Zgromadzono w niej obrazy, grafiki i rysunki powstałe w czasie plenerów malarskich, a także pamiątki historyczne, odznaczenia wojenne, dokumenty, stare zdjęcia oraz portrety.

Kontynuując po dziś dzień swoją wszechstronną działalność TPK ożywia życie kulturalne gminy Kruszyna oraz zrzesza nowych członków tym samym zapraszając wszystkich zainteresowanych do zaangażowania i współpracy. Poniżej dane do kontaktu:

Towarzystwo Przyjaciół Kruszyny
ul. Pocztowa 2
42-282 Kruszyna
NIP : 9492192523

Do pobrania: treść informacji w formacie pdf.

TPK zaprasza do udziału w konkursie dotyczącym opracowania symbolu graficznego Stowarzyszenia "Towarzystwa Przyjaciół Kruszyny".

Do pobrania: regulamin konkursu (doc) | regulamin konkursu (pdf).

Gmina Kruszyna
Gmina Kruszyna położona jest na północnym krańcu powiatu częstochowskiego. Przez teren gminy w kierunku północno-południowym przebiegają ważne szlaki komunikacyjne - droga krajowa Nr 1 i droga krajowa Nr 91. Przez obszar Gminy Kruszyna przebiega granica geologiczna Jury Krakowsko - Częstochowskiej i Niecki Nidziańskiej. Obszar gminy jest położony w zlewni rzeki Warty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).