Środa, 26 stycznia 2022r. | Imieniny: Tymoteusza, Michała, Tytusa
Pokaż menu

Chasydzi w Lelowie

10 stycznia, 2022
Chasydzi w Lelowie


W tym roku przypadła 208. rocznica śmierci cadyka Dawida Bidermana, zwanego Dawidem z Lelowa. Pierwszego cadyka chasydzkiej dynastii Lelów i jednego z najbardziej znanych ówcześnie cadyków na ziemiach polskich. Ta data jest ruchoma, ponieważ liczona jest według kalendarza księżycowego, którym posługują się ortodoksyjni Żydzi. Pielgrzymi zjeżdżali już od czwartku 6 stycznia br. i pozostali w Lelowie do niedzieli.

 

 

 

 

Źródło: Urząd Gminy LelówGmina Lelów
Gmina Lelów jest położona w południowo – wschodniej części powiatu częstochowskiego. Lelów jest gminą wiejską w skład której wchodzi 17 sołectw: Biała Wielka, Celiny, Drochlin, Gródek, Konstantynów, Lelów, Lgota Błotna, Mełchów, Nakło, Podlesie, Paulinów, Staromieście, Lgota Gawronna, Skrajniwa, Ślęzany, Turzyn, Zbyczyce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).