Czwartek, 1 grudnia 2022r. | Imieniny: Natalii, Eligiusza, Edmunda
Pokaż menu

Deklaracja dotycząca źródeł ciepła i źródeł spalania paliw do CEEB

27 października, 2021
Deklaracja dotycząca źródeł ciepła i źródeł spalania paliw do CEEB


Przypominamy, że od dnia 1 lipca 2021 r. właściciele lub zarządcy budynków zobowiązani są do złożenia w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) deklaracji dotyczącej źródeł ciepła i spalania paliw.

Na początku 2021 roku weszły w życie przepisy zmieniające ustawę o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Na mocy ustawy  dnia 1 lipca 2021 r. powstała Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) w celu gromadzenia jednolitych, ustandaryzowanych i spójnych danych dotyczących budynków i lokali oraz eksploatowanych w nich źródeł ciepła.

CEEB to rejestr źródeł energii budynków, ale nie tylko. Ma także uwzględniać informacje na temat udzielonej pomocy publicznej w zakresie target="_blank">termomodernizacji i wymiany kotłów. Zebrane informacje w sumie mają dotyczyć ok. 5-6 mln budynków. W ewidencji znajdą się informacje dotyczące przede wszystkim domów mieszkalnych, ale pod uwagę zostaną wzięte również lokale usługowe i budynki publiczne.

CEEB jest narzędziem wspierającym pracę organów administracji centralnej, jak i samorządowej w zakresie planowania polityki niskoemisyjnej.

 

W związku z powyższym od 1 lipca 2021 r. właściciel lub zarządca budynku ma obowiązek zgłoszenia źródeł ciepła o mocy do 1 MW wykorzystywanych do ogrzewania budynku i wody użytkowej. Na złożenie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków właściciele i zarządcy >budynków mają 12 miesięcy. Muszą więc to zrobić do 30 czerwca 2022 roku.

Uwaga! Termin ten nie dotyczy jednak nowych źródeł ciepła, tj. źródeł uruchomionych po 1 lipca 2021 roku. W takim przypadku termin ten wynosi 14 dni.

 

Deklaracja dostępna w załączeniu:

Źródło: Urząd Gminy LelówGmina Lelów
Gmina Lelów jest położona w południowo – wschodniej części powiatu częstochowskiego. Lelów jest gminą wiejską w skład której wchodzi 17 sołectw: Biała Wielka, Celiny, Drochlin, Gródek, Konstantynów, Lelów, Lgota Błotna, Mełchów, Nakło, Podlesie, Paulinów, Staromieście, Lgota Gawronna, Skrajniwa, Ślęzany, Turzyn, Zbyczyce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).