Środa, 21 lutego 2024r. | Imieniny: Eleonory, Fortunata, Roberta
Pokaż menu

Jorcajt w Lelowie

21 stycznia, 2016
Dwór Antoniego Schutza w Bogumiłku - Wojciech Domagała / Wikipedia / CC BY-SA 3.0 pl Dwór Antoniego Schutza w Bogumiłku - Wojciech Domagała / Wikipedia / CC BY-SA 3.0 pl

DSC 0022W dniach 15-17 stycznia w Lelowie odbyły się uroczystości związane z obchodami 202. rocznicy śmierci cadyka Dawida Bidermana. Styczniowe uroczystości przy grobie cadyka zwanego Dawidem z Lelowa, co roku gromadzą w Lelowie kilkuset chasydów z całego świata. Pokonują setki kilometrów, by wspólnie móc odmówić modlitwę. Zapalają świeczki i pozostawiają karteczki z wypisanymi prośbami. Wierzą, że w rocznicę śmierci duch zmarłego zstępuje w miejscu jego pochówku między żywych i zanosi Bogu ich modlitwy. Potem zasiadają przy stole, by godzinami rozważać o religii i kulturze. Twierdzą, że przy wspólnym posiłku, najłatwiej jest osiągnąć atmosferę porozumienia. Lelów przed wojną był miejscowością dwunarodowościową. Były okresy, kiedy w miejscowości mieszkało nawet więcej Żydów niż Polaków.

Już dziś chcemy Państwa zaprosić na kolejne wydarzenie, które ma przybliżyć żydowską kulturę – Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej „XIV Święto Ciulimu – Czulentu” Lelowskie Spotkania Kultur, które odbędzie się w dniach 19-21 sierpnia br. Festiwal ten jest jednym z najważniejszych i największych wydarzeń tego typu w Polsce. Przypomina on o wspólnej historii Polaków i Żydów, pokazuje przenikanie się kultur, uczy tolerancji i wzajemnego zrozumienia.

TVP 3 Katowice

TVP Info

TVN 24

RMF 24

Fakty interia

wpolityce

wyborcza.pl

dziennikzachodzi

 

Źródło: http://www.lelow.pl/index.php/aktualnosci/1730-jorcajt-w-lelowie-2016.html
Gmina Lelów
Gmina Lelów jest położona w południowo – wschodniej części powiatu częstochowskiego. Lelów jest gminą wiejską w skład której wchodzi 17 sołectw: Biała Wielka, Celiny, Drochlin, Gródek, Konstantynów, Lelów, Lgota Błotna, Mełchów, Nakło, Podlesie, Paulinów, Staromieście, Lgota Gawronna, Skrajniwa, Ślęzany, Turzyn, Zbyczyce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).