Czwartek, 18 kwietnia 2024r. | Imieniny: Boguslawy, Apoloniusza
Pokaż menu

Nagroda za upowszechnianie kultury i nauki na terenie województwa śląskiego

14 lutego, 2023
Nagroda za upowszechnianie kultury i nauki na terenie województwa śląskiego


W dniu 13 lutego br. odbyła się uroczystość wręczenia nagród Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury za rok 2022. Wyróżnienia przyznawane są rokrocznie za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Miło nam poinformować, że podczas uroczystej gali Pan Mirosław Skrzypczyk został uhonorowany Nagrodą im. Karola Miarki. Wyróżnienie przyznawane jest osobom, które upowszechniając kulturę i naukę, nawiązują w swojej działalności do idei realizowanych przez jej patrona oraz wnoszą trwałe, humanistyczne wartości do kultury narodowej. Nagroda jest przyznawana od 1983 roku, w rocznicę urodzin Karola Miarki.

Mirosław Skrzypczyk jest absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego, nauczycielem i animatorem kultury, zaangażowanym w pracę na rzecz dziedzictwa narodowego, lokalnego i żydowskiego. Jego działalność jest związana z dwiema miejscowościami: Szczekocinami, gdzie w Zespole Szkół pracuje jako nauczyciel języka polskiego, i z Lelowem, w którym mieszka i działa jako prezes Lelowskiego Towarzystwa Historyczno-Kulturalnego im. Walentego Zwierkowskiego. Realizuje wiele projektów, które w różny sposób upowszechniają kulturę i wnoszą trwałe humanistyczne wartości do dziedzictwa regionu. Organizuje sesje popularnonaukowe i warsztaty edukacyjne, realizuje projekty edukacyjno-artystyczno-społeczne, a także kursy dla nauczycieli. Ponadto otacza opieką różnorodne akcje o charakterze edukacyjnym, popularyzatorskim czy patriotycznym. Nieustannie dba o pogłębianie wiedzy i popularyzowanie badań na temat ziemi lelowskiej i jej dziedzictwa. W tym celu współorganizuje i opracowuje merytorycznie Ogólnopolskie Interdyscyplinarne Konferencje Naukowe, w których uczestniczą zarówno pracownicy naukowi z wiodących ośrodków badawczych w Polsce, jak i regionaliści.

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom!

 

Fot. UM Woj. Śl.

/> /> /> />
Gmina Lelów
Gmina Lelów jest położona w południowo – wschodniej części powiatu częstochowskiego. Lelów jest gminą wiejską w skład której wchodzi 17 sołectw: Biała Wielka, Celiny, Drochlin, Gródek, Konstantynów, Lelów, Lgota Błotna, Mełchów, Nakło, Podlesie, Paulinów, Staromieście, Lgota Gawronna, Skrajniwa, Ślęzany, Turzyn, Zbyczyce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).