Zbieramy wspomnienia o Gminie Lelów
![Pałac w Białej Wielkiej - LuzynaS / Wikipedia / CC BY-SA 3.0 pl](https://powiatczestochowski.pl/wp-content/themes/powiatczestochowski/img/alt_images/gmina-lelow-palac-w-bialej-wielkiej.jpg)
W dniach 15–24 kwietnia 2016 roku na terenie gminy Lelów realizowany będzie projekt naukowy zatytułowany Miejsca pamięci i zapomnienia. Badania interdyscyplinarne północnych terenów Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Badania te prowadzone będą przez naukowców oraz studentów etnologii i archeologii z Uniwersytetu Łódzkiego. Projekt realizowany jest w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i zakłada przeprowadzenie w latach 2014–2019 badań na obszarze 5 jurajskich gmin powiatu częstochowskiego: Janów, Lelów, Mstów, Olsztyn,Przyrów.
W roku 2016 terenem naszych badań będzie gmina Lelów, zaś tematem badań historia gminy, lokalna i rodzinna pamięć, dziedzictwo pokoleń. W dniach 15–24 kwietnia 2016 roku będziemy zbierać wspomnienia, opowieści, anegdoty o miejscach szczególnie ważnych dla Państwa lokalnej społeczności. Zależy nam na poznaniu konkretnych miejsc w fizycznej przestrzeni, które żyją w Państwa pamięci, które są śladami tego, co w historii lokalnej ważne, przełomowe, a także tego, co uległo zniszczeniu i zapomnieniu.
Chcemy, by źródłem wiedzy o przeszłości i teraźniejszości były dla nas nie tylko oficjalne opracowania historyczne, ale przede wszystkim opowieści ludzi, których spotkamy i wysłuchamy. Zebrane w ten sposób materiały umożliwią nam dotarcie do faktów i wspomnień, staną się cennym źródłem wiedzy na temat historii wsi oraz gminy, pamięci o ludziach i zdarzeniach. Osobiste historie potraktowane będą przez nas jako nieocenione źródło wiedzy o świecie, zwłaszcza o tym, który przemija.
Zwracamy się do Państwa, Mieszkańców gminy Lelów, z prośbą o włączenie się do naszych działań. Chcielibyśmy, by stali się Państwo dla nas partnerami w wędrówce przez historię i współczesność gminy. Mamy nadzieję, że w czasie naszego kwietniowego pobytu zgodzą się Państwo na rozmowę, poświęcą nam swój czas, zechcą podzielić się opowieścią i wspomnieniem. Każde takie spotkanie będzie dla nas bardzo cenne! Liczymy także na Państwa wsparcie w poszukiwaniu fotografii i dokumentów dotyczących gminy Lelów – będziemy wdzięczni za udostępnienie nam pamiątek i zdjęć z prywatnych, domowych archiwów.
Jesteśmy przekonani, że podejmowane wspólnie działania staną się okazją do pielęgnowania pamięci o przeszłości, wzmacniania wiedzy o dziedzictwie kulturowym i poczucia dumy z miejsca, w którym się mieszka. Ponadto, co dla nas bardzo istotne, ważnym celem projektu jest zebranie, a czasem nawet ocalenie materiałów mówiących o lokalnej historii, które po specjalistycznym opracowaniu zostaną udostępnione naukowcom, muzealnikom oraz regionalistom i nauczycielom, by mogli oni korzystać w swojej pracy z informacji dotąd nieobecnych w tekstach naukowych i popularyzatorskich.
Z góry dziękujemy za pomoc.
Do zobaczenia!
dr Olgierd Ławrynowicz
kierownik projektu
Uniwersytet Łódzki
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
tel. 660 676 638