Sobota, 13 kwietnia 2024r. | Imieniny: Przemyslawa, Hermenegildy, Marcina
Pokaż menu

Dofinansowanie dla Kół Gospodyń Wiejskich

03 kwietnia, 2023
Dofinansowanie dla Kół Gospodyń Wiejskich

Koła Gospodyń Wiejskich z terenu naszej gminy otrzymały dotacje w ramach otwartego konkursu ofert, ogłoszonego przez Urząd Gminy Mstów.

>> W marcu br. odbył się otwarty konkurs ofert w zakresie podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. Do konkursu przystąpiło 12 Kół Gospodyń Wiejskich działających na terenie Gminy Mstów, wszystkie uzyskały dotację.

>> Planowane przez KGW wydarzenia i uroczystości ocenione zostały przez jury konkursowe bardzo wysoko - co po raz kolejny dowodzi, jak zdolne i kreatywne są Panie z naszych Kół Gospodyń Wiejskich. Jednym słowem: będzie się działo! Już dziś zapraszamy w imieniu Organizatorów. 

>> Wszystkie planowane działania będą skutecznie pielęgnować różnorodność kulturową regionu, promować krzewienie wartości i tradycje narodowe, popularyzować elementy tradycyjnej kultury i sztuki, zwiększać świadomość narodową oraz obywatelską.

konkurs-ofert-KGW

Planowane wydarzenia:
Koło Gospodyń Wiejskich w Kucharach „Kucharzanki” – organizacja wydarzenia „Jak za dawnych lat – biesiada z Kucharzankami”, mającego na celu ukazanie życia na wsi w czasach PRL-u. Odbędą się m.in. warsztaty z szydełkowania, warsztaty z przygotowania ozdobnych wianków, warsztaty kulinarne, pokaz rekwizytów oraz strojów z lat PRL-u, a także degustacja potraw z dawnych lat.

Koło Gospodyń Wiejskich w Jaskrowie „Jaskrowianki” – organizacja wydarzenia kulturalno-rozrywkowego „Wykopki – Święto Ziemniaka”, które będzie chwilą refleksji nad trudem pracy rolnika. Podczas wydarzenia wystąpi pisarz, felietonista i dziennikarz telewizyjny Marek Szołtysek, który przybliży uczestnikom spotkania historię ziemniaka. Ponadto członkinie KGW przygotują potrawy regionalne, których głównym składnikiem będzie ziemniak. Najmłodsi uczestnicy będą mogli skorzystać z konkursów i zabaw, odbędzie się również wspólne śpiewanie dawnych piosenek.

Koło Gospodyń Wiejskich w Małusach Małych – „Zabawa żniwna w Małusach Małych”. Spotkanie to będzie związane z tradycją tworzenia wieńców i kukieł dożynkowych, a podczas samego wydarzenia rozpocznie się proces tworzenia wieńca dożynkowego. Młodsi uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z narzędziami używanymi dawniej w pracach na roli. Członkinie KGW przygotują tradycyjne potrawy regionalne do degustacji.

Koło Gospodyń Wiejskich w Mokrzeszy „Iskierki” – biesiada „Wykopki… które stary mokrzeski dąb pamięta”. Wydarzenie przypomni, jak dawniej wyglądały wykopki oraz tradycje i obrzędy z nimi związane. Odbędą się również warsztaty wyplatania koszy wiklinowych, a także degustacja potraw regionalnych.

Koło Gospodyń Wiejskich w Brzyszowie – organizacja wydarzenia „Brzyszowskie kłosy”, podczas którego odbędzie się pokaz rękodzieła - tworzenia ozdób ze słomy m.in. kukieł dożynkowych. Ponadto dzieci i młodzież będą mogły poznać tradycje związane z koszeniem zboża. Członkinie KGW przygotują potrawy regionalne, a dodatkową atrakcją dla najmłodszych będzie dmuchaniec.  

Koło Gospodyń Wiejskich w Siedlcu „Jurajskie Kwiaty” – wydarzenie związane ze świętem Dnia Niepodległości pn. „Dzień Niepodległości z KGW Jurajskie Kwiaty”. Planowany jest pochód z flagami oraz uroczyste wciągnięcie flagi na maszt, wraz z odśpiewaniem hymnu. Podczas uroczystości odbędzie się również koncert pieśni patriotycznej oraz konkurs „Familiada” o tematyce historycznej.

Koło Gospodyń Wiejskich w Zawadzie „Jabłuszka” – organizacja wydarzenia „Zawada – mała ojczyzna”, które będzie przypomnieniem historii miejscowości, lokalnych tradycji oraz zwyczajów. Zostanie przygotowany kącik regionalny z akcesoriami i sprzętami z dawnych lat. Odbędzie się wspólne śpiewanie piosenek i przyśpiewek ludowych, a także degustacja potraw regionalnych.

Koło Gospodyń Wiejskich Małusy Wielkie –„Słodki Piknik” i promocja lokalnego produktu – miodu. Podczas wydarzenia będzie możliwość degustacji różnych rodzajów miodu, a także potraw i wypieków związanych z tym produktem. Dodatkowymi atrakcjami będą: obsługa muzyczna, animacje oraz dmuchaniec dla najmłodszych uczestników.

Koło Gospodyń Wiejskich w Krasicach „Gwiazdeczki” – wydarzenie „Bogactwo runa leśnego”. Kultywowanie historii i tradycji polskiego leśnictwa, promowanie zdrowej żywności. Wystąpi gość specjalny z Koła Łowieckiego „Łoś” oraz miejscowi pszczelarze. Odbędą się także warsztaty kulinarne, zostanie zorganizowane stoisko popularyzujące produkty runa leśnego. Dla zainteresowanych planowane są leśne gry i zabawy edukacyjne.

Koło Gospodyń Wiejskich w Srocku „Juratki” – organizacja tradycyjnego pikniku rodzinnego, podczas którego odbędzie się m.in. pokaz i nauka szydełkowania, prezentacja robienia tradycyjnego makaronu, a także turniej Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Mstów. Ponadto zostaną przygotowane potrawy regionalne, a uczestnicy wydarzenia będą mogli skorzystać z ciekawych atrakcji: animacji, dmuchańcy, zabawy.

Koło Gospodyń Wiejskich w Cegielni „Aktywna Cegielnia” – wydarzenie o charakterze biesiadnym, integracyjnym i rodzinnym, podczas którego odbędzie się degustacja potraw regionalnych, jak również słodkich przekąsek. Podczas biesiady planowane jest wspólne śpiewanie piosenek przy akompaniamencie akordeonu, a także rodzinne zawody: przeciąganie liny, skok przez linę.

Koło Gospodyń Wiejskich Latosówka – organizacja pikniku rodzinnego z tradycjami. Podczas spotkania odbędzie się promocja lokalnych tradycji kulinarnych - poprzez przygotowanie potraw regionalnych i ich prezentację przez członkinie KGW. Atrakcją dla najmłodszych uczestników wydarzenia będzie dmuchaniec.

więcej: https://www.mstow.pl/59,organizacje-pozarzadowe

 
Gmina Mstów
Gmina Mstów, położona na północny wschód od Częstochowy. Na terenie Gminy Mstów możemy obserwować zespoły skałek gdyż około 60% jej terenów należy do Jurajskiego Parku Krajobrazowego, bądź stanowi jego bezpośrednią otulinę. Warunki mikroklimatyczne panujące na obszarze regionu częstochowskiego, określane są przeważnie jako dobre, a okolice Mstowa prezentują się pod tym względem bardzo dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).