Środa, 29 maja 2024r. | Imieniny: Magdaleny, Bogumily, Urszuli
Pokaż menu

Dofinansowanie dla Kół Gospodyń Wiejskich

02 maja, 2024
Dofinansowanie dla Kół Gospodyń Wiejskich

Koła Gospodyń Wiejskich z terenu naszej gminy otrzymały dotacje w ramach otwartego konkursu ofert, ogłoszonego przez Wójta Gminy Mstów.

>> W kwietniu br. odbył się otwarty konkurs ofert w zakresie podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej.
>> Do konkursu przystąpiło 13 Kół Gospodyń Wiejskich działających na terenie Gminy Mstów, wszystkie uzyskały dotację. Planowane przez KGW wydarzenia i uroczystości ocenione zostały przez jury konkursowe bardzo wysoko - co po raz kolejny dowodzi, jak zdolne i kreatywne są Panie z naszych Kół Gospodyń Wiejskich. Jednym słowem: będzie się działo! Już dziś zapraszamy w imieniu Organizatorów. 
>> Wszystkie zaplanowane działania będą skutecznie pielęgnować różnorodność kulturową regionu, promować krzewienie wartości i tradycje narodowe, popularyzować elementy tradycyjnej kultury i sztuki, zwiększać świadomość narodową oraz obywatelską.

konkurs-ofert-KGW

Planowane wydarzenia:

Koło Gospodyń Wiejskich w Zawadzie „Jabłuszka” – organizacja wydarzenia „Zawada – mała ojczyzna, Zawada oczyma kobiet z naszej wsi”, które będzie przybliżeniem życia miejscowych kobiet na przełomie lat. Zostaną zaprezentowane stroje oraz elementy sztuki ludowej, będą przygotowane potrawy regionalne, a dla najmłodszych uczestników wydarzenia rozstawiony będzie dmuchaniec oraz kącik zabaw i animacji. Całość wydarzenia uatrakcyjni oprawa muzyczna.

Koło Gospodyń Wiejskich w Siedlcu „Jurajskie Kwiaty” – wydarzenie „Wiła wianki..- biesiada w Siedlcu”. Podczas festynu najmłodsi uczestnicy zaprezentują pokaz tańca, natomiast członkinie KGW przybliżą tradycje związane z Nocą Świętojańską (poprzez plecenie wianków, koncert piosenek biesiadnych, a także serwowanie potraw regionalnych). Ponadto będą atrakcje dla młodszych uczestników wydarzenia – animacje oraz dmuchaniec.

Koło Gospodyń Wiejskich w Kucharach „Kucharzanki” – organizacja wydarzenia „Biesiada po Staropolsku”. Będzie można uczestniczyć w warsztatach z szydełkowania, robienia ozdobnych kwiatów oraz koszy kwiatowych. Ponadto odbędzie się degustacja potraw i udział we wspólnym przygotowaniu „Bigosu po Staropolsku”. Odbędzie się również występ Kapeli Folkowej, a najmłodsi uczestnicy będą mogli skorzystać z animacji oraz dmuchańców.

Koło Gospodyń Wiejskich w Kobyłczycach „Niwianki” – piknik rodzinny, podczas którego nastąpi integracja społeczności lokalnej. W programie degustacja potraw przygotowanych przez członkinie KGW, a także przygotowanie i pokaz rękodzieła. Uczestnicy będą mogli skorzystać z wszystkich atrakcji przewidzianych podczas pikniku rodzinnego m.in. z animacji.

Koło Gospodyń Wiejskich w Cegielni „Aktywna Cegielnia” – organizacja wydarzenia o charakterze biesiadnym oraz integracyjnym, która odbędzie się przy akompaniamencie muzyki akordeonowej. Podczas biesiady odbędzie się degustacja potraw, a także słodkich wypieków. Nie zabraknie również wielu atrakcji, takich jak m.in. konkursu wyplatania wianków czy wieczornej „potańcówki”.

Koło Gospodyń Wiejskich w Mokrzeszy „Iskierki” – biesiada „Wiejskie wesele… hej wesele”, podczas której zostaną zaprezentowane zwyczaje i obrzędy staropolskiego ślubu i wesela. W trakcie wydarzenia odbędą się warsztaty wyplatania wianków, degustacja przygotowanych potraw, oprawa muzyczna, a dla najmłodszych uczestników zagwarantowany będzie zamek dmuchany oraz animacje.

Koło Gospodyń Wiejskich w Jaskrowie „Jaskrowianki” – organizacja wydarzenia kulturalno-rozrywkowego „Od ziarenka do bochenka”, które przybliży trud pracy rolnika w dawnych czasach. W trakcie wydarzenia wystąpi muzyk, folklorysta i multiinstrumentalista – Jacenty Ignatowicz, który przedstawi tradycje żniwne i obrzędy im towarzyszące. Ponadto członkinie KGW przygotują różnorodne potrawy regionalne, które będą wykonane z produktów z mąki pszennej, żytniej i orkiszowej. Najmłodsi uczestnicy będą mogli skorzystać z konkursów i zabaw. Odbędzie się także wspólne śpiewanie dawnych szlagierów przy akompaniamencie akordeonu.

Koło Gospodyń Wiejskich Latosówka – Piknik rodzinny z tradycjami „Od Przedszkola do Seniora”. Podczas pikniku zostaną przedstawione produkty oraz potrawy regionalne, co umożliwi promocję lokalnych tradycji kulinarnych. Atrakcją dla najmłodszych uczestników będzie dmuchaniec.

Koło Gospodyń Wiejskich Małusy Wielkie – organizacja „Potańcówki ludowej”, która będzie nie tylko okazją do tańca, ale także do spędzenia czasu przy muzyce ludowej. Potańcówka zostanie poprowadzona przez członków Zespołu Pieśni i Tańca „Częstochowa” oraz Kapeli Ludowej „Rybnianie”. Odbędzie się również pokaz mody w strojach ludowych oraz inne ludowe zabawy, które będą zorganizowane przez członkinie KGW. Przewidziana jest także degustacja potraw regionalnych.

Koło Gospodyń Wiejskich w Małusach Małych – organizacja wydarzenia „Kiedyś to było…”. Podczas spotkania mieszkańcy będą mogli powspominać „stare czasy”, a także obejrzeć zdjęcia ze swojej młodości. Odbędzie się także pokaz rękodzieła z dawnych lat. Członkinie KGW przygotują tradycyjne potrawy regionalne do degustacji. Nie zabraknie oprawy muzycznej.

Koło Gospodyń Wiejskich w Brzyszowie – wydarzenie „Nieźle w Warszawie, dobrze w Krakowie, ale najlepiej jest nam w Brzyszowie”, które będzie miało charakter festynu rodzinnego. Odbędzie się pokaz wytwarzania serów, kefirów itp., a członkinie KGW przygotują potrawy regionalne do degustacji. Ponadto dzieci będą mogły skorzystać z przewidzianych atrakcji – dmuchańca, zabawy z DJ.

Koło Gospodyń Wiejskich w Krasicach „Gwiazdeczki” – organizacja wydarzenia „W krainie baśni i legend – festyn folkloru i fantazji”, podczas którego odbędzie się pokaz iluzji dla najmłodszych, jak i nieco starszych widzów. Zostaną przygotowane  przysmaki kulinarne do degustacji, a uczestnicy będą mogli brać udział
w przygotowanych atrakcjach – m. in. dmuchańcach, konkursach, występach uczniów, animacjach z postaciami z bajek.

Koło Gospodyń Wiejskich w Srocku „Juratki” – organizacja pikniku rodzinnego, w trakcie którego odbędą się warsztaty plastyczne z gliny dla najmłodszych, a także pokaz tradycyjnych wyrobów garncarskich. Ponadto odbędzie się tradycyjny turniej Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Mstów. Członkinie KGW przygotują potrawy regionalne do degustacji, a uczestnicy będą mogli skorzystać z zapewnionych atrakcji tj.: animacje, dmuchańce, gry.

Prosimy śledzić profile społecznościowe Kół Gospodyń Wiejskich – które na bieżąco będą informować o datach poszczególnych wydarzeń. Oferta jest niezwykle atrakcyjna i każdy z pewnością wybierze coś dla siebie!
Gmina Mstów
Gmina Mstów, położona na północny wschód od Częstochowy. Na terenie Gminy Mstów możemy obserwować zespoły skałek gdyż około 60% jej terenów należy do Jurajskiego Parku Krajobrazowego, bądź stanowi jego bezpośrednią otulinę. Warunki mikroklimatyczne panujące na obszarze regionu częstochowskiego, określane są przeważnie jako dobre, a okolice Mstowa prezentują się pod tym względem bardzo dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).