Środa, 7 grudnia 2022r. | Imieniny: Marcina, Ambrożego, Teodora
Pokaż menu

Dystrybucja tabletek z jodkiem potasu

11 października, 2022
Dystrybucja tabletek z jodkiem potasu

Dystrybucja tabletek z jodkiem potasu
Obecnie na terenie naszego kraju nie występuje jakiekolwiek zagrożenie radiacyjne, dlatego też działania podejmowane przez Gminę Mstów mają charakter prewencyjny. Gmina Mstów przygotowała plan dystrybucji tabletek z jodkiem potasu na wypadek wystąpienia zdarzenia radiacyjnego.

Należy pamiętać, że przyjmowanie tabletek jodku potasu na własną rękę w sytuacji, gdy nie występuje zagrożenie radiacyjne, w żaden sposób nie chroni przed ewentualnymi skutkami katastrofy nuklearnej w przyszłości. Przyjmowanie jodku potasu w sytuacji, gdy nie występuje taka konieczność jest odradzane przez lekarzy i specjalistów, a także może prowadzić do powikłań w przyszłości. W razie wątpliwości co do stanu swego zdrowia, przed przyjęciem jodku potasu należy zasięgnąć opinii lekarza.

Na terenie Gminy Mstów, zaplanowano do ewentualnego utworzenia 3 Punkty Wydawania tabletek z jodkiem potasu.
ulotka1

Do momentu uruchomienia procedury dystrybucji tabletek z jodkiem potasu Punkty Wydawania Tabletek Jodku Potasu pozostają nieczynne.

Dystrybucja tabletek z jodkiem potasu w przypadku wystąpienia zdarzenia radiacyjnego będzie odbywać się w punktach zlokalizowanych na terenie Gminy Mstów:
1. Niepubliczny ZOZ w Mstowie, Przychodnia Lekarska „VENA” 42-244 Mstów, ul. Gminna 14
Do tego punktu zgłaszają się mieszkańcy następujących miejscowości: Cegielnia, Jaskrów, Kłobukowice, Kuchary, Latosówka, Łuszczyn, Rajsko, Wancerzów.

2. SPZOZ Zespół Ośrodków Zdrowia Gminy Mstów 42-244 Mstów ul. Wolności 58
Do tego punktu zgłaszają się mieszkańcy następujących miejscowości: Brzyszów, Gąszczyk, Małusy Małe, Małusy Wielkie, Mastów, Siedlec, Srocko, Zawada

3. SPZOZ Zespół Ośrodków Zdrowia Gminy Mstów 42-244 Mokrzesz ul. Kościelna 22
Do tego punktu zgłaszają się mieszkańcy następujących miejscowości: Jaźwiny, Kobyłczyce, Krasice, Kuśmierki, Mokrzesz, Pniaki Mokrzeskie

Dawkowanie tabletek ze stabilnym jodem, który blokuje wchłanianie radioaktywnego jodu, jest zależne od wieku.

 • dorośli do 60. roku życia i dzieci powyżej 12. roku życia – 2 tabletki (100 mg jodu),
 • dzieci od 3 do 12. roku życia – 1 tabletka (50 mg jodu),
 • dzieci od 1 miesiąca do 3. roku życia – 0,5 tabletki (25 mg jodu),
 • noworodki – 0,25 tabletki (12,5 mg jodu),
 • kobiety w ciąży i karmiące piersią – 2 tabletki (100 mg jodu).

Preparatu nie mogą przyjmować:

 • osoby uczulone na jodek potasu lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
 • osoby z nadczynnością tarczycy,
 • osoby z zaburzeniami naczyń krwionośnych (zapalenie naczyń z hipokomplementemią),
 • osoby z chorobami autoimmunologicznymi połączonymi ze świądem oraz pęcherzykami na skórze (opryszczkowe zapalenie skóry Duhringa).

Wskazówki dotyczące przyjmowania tabletek ze stabilnym jodem:

 • Aby uzyskać odpowiednią dawkę dla niemowląt i małych dzieci, należy przełamać tabletkę wzdłuż linii podziału i podać dziecku wskazaną część tabletki.
 • Tabletki można rozgryzać lub połykać w całości. Dla dzieci karmionych piersią można rozkruszyć tabletki i rozpuścić je w wodzie, syropie lub innym płynie.
 • Aby zapewnić odpowiednią ochronę, lek należy przyjąć doustnie, niezwłocznie po otrzymaniu komunikatu od właściwych służb o wystąpieniu skażenia radiacyjnego (najlepiej w ciągu 2 godzin). Przyjęcie tabletek w ciągu 8 godzin od ekspozycji na działanie promieniowania nadal pozostaje korzystne.
Źródło: Urząd Gminy MstówGmina Mstów
Gmina Mstów, położona na północny wschód od Częstochowy. Na terenie Gminy Mstów możemy obserwować zespoły skałek gdyż około 60% jej terenów należy do Jurajskiego Parku Krajobrazowego, bądź stanowi jego bezpośrednią otulinę. Warunki mikroklimatyczne panujące na obszarze regionu częstochowskiego, określane są przeważnie jako dobre, a okolice Mstowa prezentują się pod tym względem bardzo dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).