Poniedziałek, 4 grudnia 2023r. | Imieniny: Barbary, Krystiana, Jana
Pokaż menu

DZIEŃ FLAGI PAŃSTWOWEJ – PRZYJDŹ PO FLAGĘ DO URZĘDU GMINY

24 kwietnia, 2016
Budynek Urzędu Gminy - Przykuta - Praca własna / Wikipedia / GFDL Budynek Urzędu Gminy - Przykuta - Praca własna / Wikipedia / GFDL

Dzień Flagi Państwowej Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest w Polsce 2 maja. Tego dnia Polacy wspominają długą historię biało-czerwonych barw narodowych i z dumą eksponują flagi na zewnątrz.
Również mieszkańcy gminy Mstów będą mieli taką okazję. W czwartek (28.04) i piątek (29.04) w siedzibie Urzędu Gminy w Mstowie będą rozdawane biało-czerwone flagi (podobnie jak w ubiegłym roku). Wywieśmy je przed swoimi domami 02 maja!

W ubiegłym roku zainicjowana przez Wójta Tomasza Gęsiarza akcja rozdawania flag spotkała się z ogromnym zainteresowaniem ze strony mieszkańców gminy Mstów  - dlatego warto ją kontynuować.
Flagi będą rozdawane w odnowionej sali USC (pokój nr 3) na parterze, w godzinach pracy Urzędu Gminy - do wyczerpania zapasów.

Główną rolą Dnia Flagi Państwowej jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wielu stuleci i mają jako jedne z niewielu pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego.
 

2016-04-flaga-03.jpg

Kolory flagi Polskiej towarzyszą nierozerwalnie dziejom historycznym naszego narodu, a są nimi czerwień (często spotykana może symbolizować przelaną krew w walce w obronie kraju) oraz biel (oznacza ona wodę, a w zakresie wartości duchowych czystość i niepokalanie). Te przyjęte przez sejm barwy rozpowszechniły się bardzo szybko i towarzyszyły Polakom we wszystkich ważnych wydarzeniach.

Dzień flagi jest jednym z najmłodszych świąt państwowych dlatego tym bardziej powinno się go propagować i jak najwięcej o nim mówić, przecież w każdym z nas bije biało-czerwone serce.
 

2016-04-flaga-01.jpg

" Patrząc na flagę państwową dociekliwy umysł widzi nie tylko flagę,
lecz samo państwo i niezależnie od jego symboli i insygniów widzi na fladze przede wszystkim
 formę rządów, pryncypia, prawdy i historię narodu, który ją używa".
                                     
                                                                                                                  Henry Ward Beecher

 
Gmina Mstów
Gmina Mstów, położona na północny wschód od Częstochowy. Na terenie Gminy Mstów możemy obserwować zespoły skałek gdyż około 60% jej terenów należy do Jurajskiego Parku Krajobrazowego, bądź stanowi jego bezpośrednią otulinę. Warunki mikroklimatyczne panujące na obszarze regionu częstochowskiego, określane są przeważnie jako dobre, a okolice Mstowa prezentują się pod tym względem bardzo dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).