Środa, 29 maja 2024r. | Imieniny: Magdaleny, Bogumily, Urszuli
Pokaż menu

Konwent Burmistrzów i Wójtów w Strumieniu

22 października, 2021
Konwent Burmistrzów i Wójtów w Strumieniu

22 października w Strumieniu odbyło się trzecie w tym roku posiedzenie Konwentu Burmistrzów i Wójtów Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Program spotkania zdominowały kwestie związane z edukacją.
Do projektowanych zmian prawnych w tej dziedzinie w trakcie spotkania odniosła się Marzena Machałek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki oraz Urszula Bauer, Śląska Kurator Oświaty. W Konwencie brał również udział Wójt Gminy Mstów Tomasz Gęsiarz, członek Zarządu ŚZGiP.

konwent1

Zgromadzonych gości i samorządowców przywitał Ireneusz Czech, Wójt Gminy Kochanowice, Koordynator Konwentu Burmistrzów i Wójtów Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Następnie głos zabrała Anna Grygierek, na zaproszenie której posiedzenie Konwentu odbyło się właśnie w Strumieniu. W pierwszej części spotkania Przewodniczący Związku, Prezydent Rybnika, przedstawił informacje o aktualnych działaniach Związku.
- Można powiedzieć, że problemy, które pojawiają się w oświacie są podobne w skali większości gmin w Polsce. To, co dziś szczególnie ważne w dyskusji na temat tego systemu, to sposób jego finansowania, rozwój bazy dydaktycznej, funkcjonowanie przedszkoli i żłobków – powiedziała Anna Grygierek.

W pierwszej części spotkania głos zabrała Pani Minister Marzena Machałek i odniosła się do aktualnych, projektowanych zmian w systemie oświaty.
- Samorządy dbają o szkoły i to widać na wielu przykładach, (..)– podkreśliła na początku swojego wystąpienia Marzena Machałek. W swoim wystąpieniu podkreśliła znaczenie równowagi organu prowadzącego i nadzorującego, odnosząc się też do uwag sygnalizowanych przez środowisko samorządowe dotyczące zakresu kompetencji nadzorczych kuratora oświaty (..).

W dyskusji związanej z aktualnymi wyzwaniami w oświacie samorządowcy zwrócili uwagę na najbardziej problemowe sprawy – do wielu z nich Pani Minister się odniosła, w ramach pozostałych kwestii zadeklarowała, że Ministerstwo odniesie się na piśmie.

W drugiej części posiedzenia miała miejsce prezentacja doświadczeń płynących ze współpracy w ramach Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi (PSORW), w tym współpracy z sołtysami.

Więcej: https://www.silesia.org.pl/aktualnosci/po-konwencie-burmistrzow-i-wojtow-w-strumieniu,1193

Galeria zdjęć

Plik graficzny o nazwie: https://www.mstow.pl/media/2021/news-10/konwent1_m.jpgPlik graficzny o nazwie: https://www.mstow.pl/media/2021/news-10/konwent2_m.jpg
Gmina Mstów
Gmina Mstów, położona na północny wschód od Częstochowy. Na terenie Gminy Mstów możemy obserwować zespoły skałek gdyż około 60% jej terenów należy do Jurajskiego Parku Krajobrazowego, bądź stanowi jego bezpośrednią otulinę. Warunki mikroklimatyczne panujące na obszarze regionu częstochowskiego, określane są przeważnie jako dobre, a okolice Mstowa prezentują się pod tym względem bardzo dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).