Środa, 8 lutego 2023r. | Imieniny: Hieronima, Sebastiana, Ireny
Pokaż menu

„Miej kulturę, nie zaśmiecaj”

22 kwietnia, 2021
„Miej kulturę, nie zaśmiecaj”

Z okazji „Światowego Dnia Ziemi” Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, wspólnie z pracownikami Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, zorganizowali kampanię „Miej kulturę, nie zaśmiecaj” - pod patronatem Wójta Gminy Mstów. Miała ona na celu przede wszystkim propagowanie prawidłowej postawy wśród dzieci i młodzieży dotyczącej ochrony środowiska.

Inauguracja kampanii odbyła się w niedzielę 18 kwietnia 2021 roku w gminie Mstów, a dokładnie w okolicach Sanktuarium na Przeprośnej Górce w Siedlcu. Policjanci z prewencji, wspólnie z pracownikami i aktorami częstochowskiego teatru, zorganizowali tam akcję sprzątania ziemi.

sprzatanie_ulotka

Sprzątających ochotników, wśród których nie zabrakło znanych aktorów ze sceny Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, wspierali policyjni jeźdźcy konni, którzy patrolowali teren leśny w celu ujawniania sprawców zaśmiecania. Naczelnik Wydziału Prewencji KMP w Częstochowie nadkom. Artur Włodarski i profilaktyk – mł. asp. Kamil Sowiński, omówili tematykę kampanii oraz zwrócili uwagę uczestnikom na realizację działań z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Do akcji włączyli się również przedstawiciele naszej gminy, z Wójtem Tomaszem Gęsiarzem i Przewodniczącym Rady Gminy Krzysztofem Choryłkiem na czele, a także Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Częstochowie oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Podczas niedzielnej akcji wolontariusze wypełnili po brzegi kilkadziesiąt worków śmieci, wśród których nie zabrakło również rozrzuconego na terenie lasu sprzętu RTV i AGD. Taki obraz świadczy nie tylko o ludzkiej nieodpowiedzialności, ale jest też przejawem braku kultury i szacunku dla otoczenia.

sprzatanie_1

Tereny zielone, na których odbywało się sprzątanie, wytypowane zostały przy współpracy z dzielnicowymi Komisariatu Policji w Kłomnicach oraz na podstawie zgłoszeń dokonywanych na Krajowej Mapie Zagrożenia Bezpieczeństwa. Warto przypomnieć, że jednym z zagrożeń, które można zgłosić za pomocą aplikacji KMZB, są tak zwane „Dzikie wysypiska śmieci”. Informacje umieszczane za pomocą mapy zagrożenia pozwalają funkcjonariuszom reagować na zagrożenia zgłaszane przez obywateli i przy współpracy z odpowiednimi instytucjami eliminować je z przestrzeni publicznej.

W ramach całej kampanii - oprócz akcji sprzątania Ziemi - planowane są również prelekcje dla dzieci i młodzieży szkolnej oraz warsztaty ekologiczne. Zakaz zaśmiecania środowiska to nie tylko obowiązek prawny, ale przede wszystkim społeczny. Dbajmy o naszą Ziemię, bo to jest nasz wspólny dom.

Więcej:

https://czestochowa.policja.gov.pl/ka7/informacje/wiadomosci/310189,Miej-kulture-Nie-zasmiecaj.html

Galeria zdjęć

Plik graficzny o nazwie: https://www.mstow.pl/media/2021/news-04/sprzatanie_ulotka_m.jpgPlik graficzny o nazwie: https://www.mstow.pl/media/2021/news-04/sprzatanie_1_m.jpgPlik graficzny o nazwie: https://www.mstow.pl/media/2021/news-04/sprzatanie_2_m.jpgPlik graficzny o nazwie: https://www.mstow.pl/media/2021/news-04/sprzatanie_3_m.jpgPlik graficzny o nazwie: https://www.mstow.pl/media/2021/news-04/sprzatanie_4_m.jpg
Źródło: Urząd Gminy MstówGmina Mstów
Gmina Mstów, położona na północny wschód od Częstochowy. Na terenie Gminy Mstów możemy obserwować zespoły skałek gdyż około 60% jej terenów należy do Jurajskiego Parku Krajobrazowego, bądź stanowi jego bezpośrednią otulinę. Warunki mikroklimatyczne panujące na obszarze regionu częstochowskiego, określane są przeważnie jako dobre, a okolice Mstowa prezentują się pod tym względem bardzo dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).