Środa, 11 grudnia 2024r. | Imieniny: Damazego, Waldemara, Daniela
Pokaż menu

“Mistrz Ortografii” w Brzyszowie

24 listopada, 2024
“Mistrz Ortografii” w Brzyszowie

20 listopada 2024 r. w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Brzyszowie odbył się finałowy etap VI Wojewódzkiego Dyktanda im. Jury Krakowsko-Częstochowskiej „Mistrz Ortografii”.

>> Konkurs ortograficzny został zorganizowany pod patronatem Wojewody Śląskiego Marka Wójcika, Starosty Częstochowskiego Krzysztofa Smeli i Wójta Gminy Mstów Tomasza Gęsiarza, dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych. Za organizację odpowiedzialni byli nauczyciele szkoły w Brzyszowie: mgr Marta Deska, mgr Anita Stanior, mgr Sławomir Kazimierski i mgr Magdalena Maleszko.

>> W rywalizacji udział wzięło 28 uczniów, zgłoszonych z następujących szkół:
- Szkoła Podstawowa nr 38 w Częstochowie,
- Szkoła Podstawowa im. Bolesława Prusa w Garnku,
- Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie,
- Szkoła Podstawowa im. Jarosława Dąbrowskiego w Zrębicach,
- Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Lusławicach,
- Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki we Mstowie,
- Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Jana Pawła II w Jaskrowie,
- Szkoła Podstawowa im. K.ornela Makuszyńskiego w Brzyszowie,
- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Małusach Wielkich,
- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zawadzie,
- Szkoła Podstawowa im. św. Huberta w Krasicach.

>> Konkurs polegał na napisaniu dyktanda, którego autorem byli: Pan Bogusław Bogusz wraz z Panią dr. Izabelą Kuśmierek z Oddziału Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego przy Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie. Uczniowie poradzili sobie bardzo dobrze - wykorzystali swoją wiedzę, kreatywność, umiejętność logicznego myślenia. Pisanie zajęło im godzinę.        

>> W trakcie sprawdzania prac przez jury, uczestnicy wzięli udział w warsztatach plastycznych, przeprowadzonych przez p. Anitę Stanior i p. Sławomira Kazimierskiego pod hasłem „Nasza Jura piękna cała”. Uczniowie zostali podzieleni na grupy, aby poznać się i nawiązać nowe relacje. Mieli za zadanie wykonać plakat farbami, korzystając z fotografii umieszczonych w książkach o Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Powstały przepiękne prace, które można obejrzeć na wystawie w szkole w Brzyszowie.

>> całość wydarzenia uzupełniły występy artystyczne. Przed uczestnikami oraz ich opiekunami zaprezentowały się uczennice I klasy SP Brzyszów (Michalina Deska, Pola Gajda, Iga Szafrańska), a także uczniowie Jasnogórskiej Niepublicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Częstochowie: Maja Nowak (śpiew, gra na harfie) oraz Wojciech Kozik (gra na gitarze).

brz_ort_5  brz_ort_3

Komisja konkursowa w składzie:
Przewodnicząca komisji – Pani mgr Dominika Poroszewska z Instytutu Językoznawstwa przy Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie,
Członek komisji - Pani mgr Beata Raczyńska, nauczyciel języka polskiego, bibliotekarz z Pedagogicznej Biblioteki Publicznej w Częstochowie,
Członek komisji – Pani mgr Aneta Pałczyńska, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Brzyszowie i Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki we Mstowie,
Członek komisji – Pani mgr Justyna Milejska-Cień – nauczyciel języka polskiego, doradca metodyczny w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie, nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie,
Członek komisji – Pani mgr Marta Porębińska - wicedyrektor Jasnogórskiej Publicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Częstochowie
Członek komisji – Pani mgr Magdalena Maleszko – nauczyciel Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Brzyszowie

przedstawiła wyniki:
I miejsce – Emilia Hadryś, Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki we Mstowie, opiekun P. Magdalena Marszałek.
II miejsce – Aleksandra Szczerbiak, Szkoła Podstawowa im. św. Huberta w Krasicach, opiekun P. Aleksandra Konieczna.
II miejsce – Kaja Dobosz, Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki we Mstowie, opiekun P. Justyna Nowak.
III miejsce – Anastazja Kowalczyk, Szkoła Podstawowa im. św. Huberta w Krasicach, opiekun P. Aleksandra Konieczna.
III miejsce – Amelia Nowicka, Szkoła Podstawowa im. Jarosława Dąbrowskiego w Zrębicach, opiekun P. Monika Hobot.
III miejsce – Kacper Błoch, Szkoła Podstawowa w Kruszynie, opiekun P. Justyna Milejska-Cień.
IV miejsce – Klaudia Sukiennik, Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Brzyszowie, opiekun P. Marta Deska.
IV miejsce – Wiktoria Gajda, Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Brzyszowie, opiekun P. Aneta Pałczyńska.
IV miejsce - Amelia Maźniewska, Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Lusławicach, opiekun P. Beata Kulczak.

brz_ort_9  brz_ort_0

Organizatorzy dziękują wszystkim osobom, które wsparły organizację konkursu.
„Wszystkim serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję – do zobaczenia za rok!”

więcej:  http://szkolabrzyszow.szkolnastrona.pl/index.php?c=article&id=1320

Treść dyktanda:
„A gdyby tak pojechać...”
Zamiast rzewliwie zżymać się na nie do końca udaną rzeczywistość lub też niemożliwość udanych marzeń o morzu możliwości i snuć plany podczas dżdżystych dni, tudzież lekkiej mżawki, lepiej zostać wytrawnym obieżyświatem. Europa, Azja czy któraś z Ameryk stoją otworem i zapraszają. Gdyby jednak to okazało się czymś nieosiągalnym albo niezbyt atrakcyjnym, należałoby przedzierzgnąć się w eksploratora Polski i jej niepoślednich uroków. Bo czyż nie brakuje nam miejsc na superciekawe wojaże, ekskursje bez konieczności posiadania znaczących apanaży czy też niebotycznych kwot dla mniej lub bardziej przeciętnego zjadacza chleba, który – pomimo bezbrzeżnego żalu – jest w stanie rozstać się z nie aż tak znaczącą częścią majątku, by co nieco zobaczyć w swym życiu?

Przejrzawszy najciekawsze miejsca w Polsce, można niejednokrotnie natknąć się na urokliwe zakątki, choćby na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Zamek w Korzkwi, Skały Rzędkowickie, Dwór w Bystrzanowicach, Pałac Kawalera w Świerklańcu, Zalew Zakrzówek, Staropolski Dworek w Krzykawce, Sanktuarium Matki Boskiej Smardzowickiej, Pałac w Koszęcinie, Dworek zarządu dóbr księcia Hohenlohe w Koszęcinie, Dolina Kluczwody i Sanktuarium Norbertanek w Imbramowicach to tylko niektóre z miejsc, do jakich warto zajrzeć, aby niechybnie przekonać się o słuszności powiedzenia znanego onegdaj bajkopisarza i pedagoga, Stanisława Jachowicza, który wyrzekł wiekopomne, choć niepamiętane nieraz przez naród polski słowa: „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie”.

Dr Izabela Kuśnierek, mgr Bogusław Bogusz

Galeria zdjęć




Gmina Mstów
Gmina Mstów, położona na północny wschód od Częstochowy. Na terenie Gminy Mstów możemy obserwować zespoły skałek gdyż około 60% jej terenów należy do Jurajskiego Parku Krajobrazowego, bądź stanowi jego bezpośrednią otulinę. Warunki mikroklimatyczne panujące na obszarze regionu częstochowskiego, określane są przeważnie jako dobre, a okolice Mstowa prezentują się pod tym względem bardzo dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).