Sobota, 24 lutego 2024r. | Imieniny: Macieja, Bogusza, Sergiusza
Pokaż menu

„Mistrzowie Ortografii” w Brzyszowie

11 grudnia, 2023
„Mistrzowie Ortografii” w Brzyszowie

Poznaliśmy mistrzów ortografii w konkursie, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową im. Kornela Makuszyńskiego w Brzyszowie.

>> 5 grudnia 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Brzyszowie spotkali się uczniowie klas VII-VIII szkół podstawowych wraz z opiekunami i zaproszonymi gośćmi z województwa śląskiego.
>> Celem spotkania był drugi (finałowy) etap konkursu ortograficznego pn. V Wojewódzkie Dyktando im. Jury Krakowsko-Częstochowskiej „Mistrz Ortografii”.
>> Za organizację odpowiedzialni byli nauczyciele szkoły w Brzyszowie: Ireneusz Celoch, Marta Deska, Anita Stanior, Sławomir Kazimierski i Magdalena Maleszko.
>> W konkursie udział wzięło 27 osób. Byli to uczniowie, którzy zostali laureatami w pierwszym etapie konkursu. Każda szkoła mogła zgłosić maksymalnie trzy osoby – nie wszyscy skorzystali z tej możliwości. Okazało się, że wcale nie jest łatwo znaleźć uczniów, którzy świetnie radzą sobie w ortografii…

brz_dykt_1  brz_dykt_3

Do konkursu swoich uczniów zgłosili nauczyciele szkół: Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki we Mstowie, Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Jana Pawła II w Jaskrowie, Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Brzyszowie, Szkoła Podstawowa w Mokrzeszy, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Małusach Wielkich, Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kościelcu, Szkoła Podstawowa w Łaźcu, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Matki Zofii Szulc Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie, Szkoła Podstawowa im. Jarosława Dąbrowskiego w Zrębicach, Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Lusławicach.

>> Konkurs polegał na napisaniu dyktanda, które powstało specjalnie na potrzeby konkursu i którego autorem był Pan Bogusław Bogusz z Oddziału Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego przy Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie. Uczniowie poradzili sobie świetnie, wykorzystując swoją wiedzę, kreatywność, umiejętność logicznego myślenia. Pisanie zajęło godzinę.

>> W trakcie sprawdzania prac przez jury uczestnicy wzięli udział w warsztatach plastycznych, przeprowadzonych przez p.Anitę Stanior i p.Sławomira Kazimierskiego pod hasłem „Nasza Jura piękna cała”. Uczniowie zostali podzieleni na grupy, aby poznać się i nawiązać nowe relacje. Mieli za zadanie wykonać plakat farbami, korzystając z fotografii umieszczonych w książkach o Jurze. Powstały przepiękne prace, które można obejrzeć na wystawie w naszej szkole.

brz_dykt_5  brz_dykt_8

Komisja konkursowa w składzie:
Przewodnicząca komisji – Pani Beata Raczyńska, nauczyciel języka polskiego, bibliotekarz z Pedagogicznej Biblioteki Publicznej w Częstochowie,
Członek komisji – Pani Aneta Pałczyńska, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Brzyszowie i Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki we Mstowie,
Członek komisji – Pani Justyna Milejska-Cień – nauczyciel języka polskiego, doradca metodyczny w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie, nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie

przedstawiła protokół konkursowy i wyniki:

I miejsce – Milena Majewska – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Matki Zofii Szulc Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie, opiekun p. Wioletta Mietelska,
II miejsce – Klara Kiczka, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Matki Zofii Szulc Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie, opiekun p. Wioletta Mietelska,
III miejsce – Amelia Maźniewska, Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Lusławicach, opiekun p. Beata Kulczak.
IV miejsce – Klaudia Sukiennik, Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Brzyszowie, opiekun p. Marta Deska
V miejsce – Agnieszka Wiewióra – Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Brzyszowie, opiekun p. Marta Deska
VI miejsce – Monika Gęsior, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Matki Zofii Szulc Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie, opiekun p. Marta Turska.

wyróżnienie – Małgorzata Dróżdż – Szkoła Podstawowa im. Jarosława Dąbrowskiego w Zrębicach, opiekun p. Monika Hobot,
wyróżnienie – Marika Bodanka, Szkoła Podstawowa w Kruszynie, opiekun Pani Justyna Milejska-Cień;
wyróżnienie – Emilia Hadryś, Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki we Mstowie, opiekun p. Magdalena Marszałek

brz_dykt_10

Wszystkim serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję – do zobaczenia za rok!
Ireneusz Celoch
Marta Deska
Sławomir Kazimierski
Anita Stanior
Magdalena Maleszko

więcej: http://szkolabrzyszow.szkolnastrona.pl/index.php?c=article&id=1173

Treść dyktanda:
„Deficytowe mrzonki”

Niemałym kłopotem, który nie jest ani błahostką, ani żadnym niewyważonym wnioskiem, staje się coraz częściej zachowanie niektórych ludzi. Najczęściej do nich zalicza się niejeden chłystek, hultaj czy chuderlak, zwany dawniej huncwotem czy też nicponiem. Charakteryzuje go zazwyczaj nieposiadanie zbyt wielu manier określanych mianem savoire-vivre’u, co często sprawia, że jego śmichy-chichy, heheszkami coraz częściej nazywane, pojawiają się w sposób najmniej oczekiwany i są nie najlepiej trafionym żarcikiem.
Ten towarzyski szacher-macher nie uchodzi uwagi ówczesnym, czy raczej współczesnym, osobom zorientowanym w realiach epoki, które, będąc bardziej na bieżąco niż natchniony biblijny prorok Habakuk, nie dają się uwodzić takim hurraoptymistom jak rzeczony, domorosły twórca i neofita, i influencer niskogarażowego hip-hopu wykrzywionego własnym widzimisię. I choć to podwórkowe chuchro, chromy chuderlak niewiele waży, to nawarzył sobie mnóstwo piwa, którego nie chciałby przełknąć, nie mówiąc o przeżuciu gehenny, gorszej niż najgorszy brunch czy smoothie złożone z mocno znieświeżonych składników niskobudżetowej kultury osobistej.
Chciałoby się na koniec rzec: „Ożeż ty kulturalny harcowniku! Oprzytomnij piękny Bolo lub życie wybatoży cię – zapewne – niejednokrotnie już jako kilkunastoletniego młodziana, zanim zdążysz – niczym gorliwa sufrażystka z cieknącą strużką potu, przyprószona początkami siwizny – poszarżować hen przed siebie. Zacznijże od razu naprawdę żyć, zwalcz bylejakość, zamiast rozmarzać się mrzonkami, bo na pewno będzie to korzyść nie byle jaka, zważywszy na to, że na Wyżynie Olkuskiej, od Chechła po Pustynię Błędowską nie słyszano o takich przypadkach.

Galeria zdjęć

V Dyktando V Dyktando V Dyktando V Dyktando V Dyktando V Dyktando V Dyktando V Dyktando V Dyktando V Dyktando V Dyktando
Gmina Mstów
Gmina Mstów, położona na północny wschód od Częstochowy. Na terenie Gminy Mstów możemy obserwować zespoły skałek gdyż około 60% jej terenów należy do Jurajskiego Parku Krajobrazowego, bądź stanowi jego bezpośrednią otulinę. Warunki mikroklimatyczne panujące na obszarze regionu częstochowskiego, określane są przeważnie jako dobre, a okolice Mstowa prezentują się pod tym względem bardzo dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).