Czwartek, 21 września 2023r. | Imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita
Pokaż menu

“Narodowe Czytanie” w Mstowie

14 września, 2023
“Narodowe Czytanie” w Mstowie

Dwunasta edycja „Narodowego Czytania” za nami. Biblioteka Gminna w Mstowie po raz kolejny wzięła udział w tej akcji. Tym razem lekturą była powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”, która ukazuje obraz polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku.

>> Spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej GOK-u. Na krótką chwilę przenieśliśmy się do dworku w Korczynie, do wsi Bohatyrowicze, gdzie autorka wprowadza nas w rytm, obyczaje i piękno tego świata, opisując losy ubogiej szlachcianki Justyny Orzelskiej i miłości, jaka połączyła ją z żyjącym z pracy własnych rąk Janem Bohatyrowiczem.
>> Czytanie fragmentów powieści było wzbogacone prezentacją multimedialną, a nieprzypadkowa dekoracja sali przeniosła uczestników spotkania na łono pięknej nadniemeńskiej przyrody, w świat polskich dworów i szlacheckich zaścianków na Litwie.

ncz3  ncz4
>> „Nad Niemnem” wywołało burzliwą dyskusję zebranych. Eliza Orzeszkowa, która literaturze przyznawała funkcję służebną – kształtowania świadomości społecznej – w tejże powieści daje czytelnikowi odpowiedź na wiele ważnych pytań: jaka jest Polska, czym jest pamięć o rodzinie, praca oraz miłość.

Dyrekcja oraz pracownicy Biblioteki Gminnej w Mstowie serdecznie dziękują wszystkim, którzy pomogli przy organizacji spotkania. Mamy nadzieję, że choć trochę przybliżyliśmy naszym Czytelnikom klimat i tematykę powieści tegorocznej lektury „Narodowego Czytania”.

Galeria zdjęć

Źródło: Urząd Gminy MstówGmina Mstów
Gmina Mstów, położona na północny wschód od Częstochowy. Na terenie Gminy Mstów możemy obserwować zespoły skałek gdyż około 60% jej terenów należy do Jurajskiego Parku Krajobrazowego, bądź stanowi jego bezpośrednią otulinę. Warunki mikroklimatyczne panujące na obszarze regionu częstochowskiego, określane są przeważnie jako dobre, a okolice Mstowa prezentują się pod tym względem bardzo dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).