Sobota, 31 lipca 2021r. | Imieniny: Ignacego, Lubomira, Heleny
Pokaż menu

Pamiętamy: Ksiądz Zbigniew Szymczyk

16 czerwca, 2021
Pamiętamy: Ksiądz Zbigniew Szymczyk

Dziś mija 11. rocznica śmierci Księdza Zbigniewa Szymczyka, dzięki któremu w 2004r. zawiązało się polsko-włoskie partnerstwo gmin: Mstów i Otricoli. Warto przypomnieć sylwetkę „Don Zibiego” młodszym i starszym mieszkańcom naszej gminy.

comune-otricoli

zb5
(audiencja u papieża Jana Pawła II, foto:A.Mari, L’Osservatore Romano)

**************

Zbigniew Szymczyk – ur. 17.03.1962r w Mstowie jezuita, który pełniąc służbę duchową m.in. w Grecji i Włoszech nigdy o naszej gminie nie zapominał.

Szkołę Podstawową ukończył w Mstowie, a następnie kontynuował edukację w Technikum im.Findera w Częstochowie na kierunku chemicznym. Studia wyższe ukończył w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie – 9 lipca 1987r. uzyskał tytuł magistra chemii.

Jesienią 1987r. wstąpił do Zakonu Jezuitów i po dwóch latach nowicjatu, w 1989r. rozpoczął studia w Krakowie na Wydziale Filozoficznym Towarzystwa Jezusowego. Po zakończeniu nauki, w 1992r. wyjechał  Rzymu i rozpoczął tam kolejne studia, tym razem teologiczne, na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. W trakcie nauki w Rzymie pracował w Radiu Watykan. W 1994r. ukończył oxfordzki kurs języka angielskiego.
28 maja 1995r. przyjął święcenia kapłańskie w Krakowie. Po pierwszej mszy prymicyjnej (która odbyła się 6 lipca 1995r.) wyjechał pracować z Polonią w Grecji. Pomagał tam Polakom w trudnych sytuacjach i przyczynił się m.in. do powstania polskiej szkoły podstawowej i liceum.

4 maja 2000r. otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej – za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.

zb6

(Wręczenie medalu Komisji Edukacji Narodowej)

W 2001r. wyjechał do Włoch, gdzie objął parafię św.Mikołaja w Poggio di Otricoli. W trakcie swojej czteroletniej posługi odnowił kościół i plebanię. To dzięki Księdzu Zbigniewowi zawiązało się w 2004r. polsko-włoskie partnerstwo gmin: Mstów i Otricoli, które jest kontynuowane do dnia dzisiejszego.

W 2005r. „Don Zibi” przeszedł na drugą plebanię w Amelii (region Umbria, prowincja Terni) – tam zajął się m.in. renowacją obrazów kościelnych i remontem plebanii. Zajmował się również (podobnie jak w Poggio) organizacją wernisaży malarskich, angażując do tego wielu malarzy z całej Europy. W 2004r. zorganizował taki wernisaż w naszym Mstowie – mieliśmy okazję gościć wielu znakomitych gości z zagranicy.

Będąc we Włoszech udzielał się aktywnie w Towarzystwie Przyjaciół Dzieci. Organizował niepełnosprawnym dzieciom z Polski wyjazdy do Włoch. Zmarł 14 czerwca 2010r, pełniąc cały czas służbę duchową w Amelii.

Galeria zdjęć

Pamiętamy: Ksiądz Zbigniew SzymczykPamiętamy: Ksiądz Zbigniew SzymczykPamiętamy: Ksiądz Zbigniew SzymczykPamiętamy: Ksiądz Zbigniew SzymczykPamiętamy: Ksiądz Zbigniew SzymczykPamiętamy: Ksiądz Zbigniew SzymczykPamiętamy: Ksiądz Zbigniew Szymczyk

Źródło: Urząd Gminy MstówGmina Mstów
Gmina Mstów, położona na północny wschód od Częstochowy. Na terenie Gminy Mstów możemy obserwować zespoły skałek gdyż około 60% jej terenów należy do Jurajskiego Parku Krajobrazowego, bądź stanowi jego bezpośrednią otulinę. Warunki mikroklimatyczne panujące na obszarze regionu częstochowskiego, określane są przeważnie jako dobre, a okolice Mstowa prezentują się pod tym względem bardzo dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).